Ve Strání na Slovácku se opět představí nejlepší interpreti tance Pod šable

Festival masopustních tradic zahájili už po šestadvacáté ve Strání na Slovácku. V následujících dnech čeká na návštěvníky obce řada připomínek tohoto lidového zvyku. Vše pak vyvrcholí v úterý před Popeleční středou, kdy moravští a slovenští folkloristé projdou obcí a předvedou legendární tanec Pod šable.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanec Pod šable ve Strání | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Fašank 2013 v neděli začal výstavou fotografií a veršů etnografa Pavla Popelky, ředitele Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a jednoho z největších odborníků na takzvané mečové tance.

„Původ toho tance se pravděpodobně určit nedá. Teď je to teda tanec, který se tančí pro zábavu. Jak procházím různé druhy mečových tanců po celé Evropě a srovnávám je, tak samozřejmě v tom nacházím mnoho prvků, které souvisí jak s agrárními kulty, tak s antropomorfními, s koncem zimy, začátkem jara, objevuje se v tom zabíjení oběti, rituály očištění a zase znovuzrození,“ vysvětluje Popelka a upozorňuje, tyto tance nejsou jen specifikem východní Moravy, ale zachovaly se zde nejdéle a ve vysoké kvalitě:

Přehrát

00:00 / 00:00

V galerii zámečku ve Strání na Slovácku natáčel Roman Verner

„Strání má jednu takovou zvláštnost, že je tanec choreograficky nejbohatší, že má nejvíc tanečních figur. Ty tance se objevují i tady na západním Slovensku, objevují se i v jiných zemích Evropy. To je na tom to zajímavé, že je i takovým internetickým pojítkem národů. Ale ve Strání, tak jak to byla kdysi uzavřená kotlina, tak se zachoval v bohaté choreografické podobě a to je jeho hodnotou.“

Skupiny takzvaných fašančárů provázejí samozřejmě muzikanti. Patří k nim i Barbora Popelková z Cimbálové muziky Aničky Přikrylové.

„Já z pohledu dívky bych měla sedět doma, čekat na kluky a mít nachystané koblihy, nějaké ty chlebíčky, občerstvení. Tak nejprve si zatančí kluci šavlový tanec a potom podle toho, kolik je v domě děvčat, tak potom se tančí klasický straňanský tanec, že si i děvčata zatančí. Ale protože jsem muzikant, tak chodívám s nimi a zahraji si každý rok trochu na chlapa,“ říká Barbora Popelková.

Hlavní hudební programy Fašanku 2013 začnou v pátek 8. února. Do té doby se můžete ve zdejší galerii kochat snímky místní přírody ve všech ročních obdobích.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme