Ve Stráži pod Ralskem studuje za zdmi věznice bezmála 140 odsouzených

Věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku není jen místem, kde si odsouzení odpykávají trest. Vězňům tu nabízí i dva učební obory, které absolventům pomohou po propuštění z výkonu trestu obstát na trhu práce. Školní rok zde začal stejně jako na všech školách. Střední odborné učiliště, které ve věznici zahájilo provoz v loňském roce, má už dnes 136 studentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni v Jiřicích na Nymbursku si krátí čas ve vězení studiem soukromého učiliště

Vězni v Jiřicích na Nymbursku si krátí čas ve vězení studiem soukromého učiliště | Foto: Radim Beznoska

Ke studiu ve Stráži pod Ralskem jsou přijímáni také zájemci z jiných věznic po celé České republice. Pokud odsouzení zvládnou závěrečné zkoušky, dostanou výuční list, ze kterého nikdo nepozná, že ho dotyčný získal ve výkonu trestu.

„Jeden z oborů jsou malířské a natěračské práce, proto je to tu cítit,“ říká při vstupu do budovy, kde jsou učebny, mluvčí věznice ve Stráži pod Ralskem Martina Krutinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na učilišti ve Stráži pod Ralskem natáčel Tomáš Mařas

„Máme tady klasické střední vzdělávání, to znamená dva učební obory. Provozní služby, což je dvouletý učební obor, a tříletý obor malířské a natěračské práce. Oba obory jsou zakončeny závěrečnou zkouškou a výučním listem. Provozní služby, tam je především šití, opravy prádla, praní a žehlení prádla a základy kuchyně, vyrábíme i hračky,“ uvádí zástupkyně ředitele Marcela Doušová.

Odsouzení jsou standardně rozdělení do tříd a na první a druhý ročník u obou oborů. V učebně, kde probíhá výuka, sedí v lavicích dospělí chlapi a zapisují si do sešitů poznámky k úklidovým pracím. První měsíc prvního ročníku mají za sebou.

„Máme režim jako ve škole a učí nám tu lidé z venku,“ přibližuje Marcela Doušová.

Roman je jedním z mnoha odsouzených, který začal ve věznici studovat učební obor provozních služeb. Nyní už je ve druhém ročníku a počítá s tím, že se mu škola ve světě mimo věznici hodí:

„Nemám výuční list a musím poděkovat za to, že mám možnost zvolit si během výkonu trestu obor, ve kterém se vyučím. Po propuštění bych chtěl dál studovat. Zbývá mi 86 dnů do konce trestu a jsem domluvený, že po výkonu trestu si dodělám ten půlrok školy venku.“

Učiliště v současnosti podalo žádost o rozšíření o čtyři obory.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme