Ve středních Čechách přibylo lidí bez práce, je jich 7,5 procenta

Především kvůli ukončení sezonních prací přibylo v prosinci ve středních Čechách lidí bez práce. Nezaměstnanost vzrostla na konci loňského roku o 0,4 procentního bodu na 7,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Na Kutnohorsku, Kolínsku a Příbramsku se míra nezaměstnanosti dostala dokonce přes 10 procent. V evidencích úřadů práce v poslední době stoupá podíl mužů, kteří hledají pracovní uplatnění.

„Je to průvodní jev v krizových obdobích, zejména v tak průmyslovém regionu, jako je Kolínsko,“ vysvětluje ředitel úřadu práce v Kolíně Jan Máslík a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti ve Středočeském kraji informoval reportér Michal Trnka

„Příčin může být několik, jednak pokles stavební výroby, která i nadále hledá své dno, možná zhoršující se situace v agrárním sektoru a pochopitelně problémy, které má řada průmyslových firem.“

Zaměstnanci kolínského úřadu práce se v těchto dnech rozhodně nenudí. Během prosince zapsali do své evidence bezmála 670 nových uchazečů o zaměstnání. Neodpočinou si ani teď v lednu. V odbavovací hale v přízemí budovy je totiž stále plno.

Zatímco v listopadu se nezaměstnanost na Kolínsku zastavila na hodnotě 9,4 procenta, na konci roku počet lidí bez práce překonal o 0,3 desetiny 10procentní hranici.

Spekulace se v Kolíně vedly především o tom, jak do celkové míry nezaměstnanosti promluví situace v tamní automobilce TPCA. Kvůli klesajícímu zájmu o malá auta opustilo v druhé polovině loňského roku kolínskou továrnu skoro 350 lidí.

Teď už bývalí zaměstnanci automobilky odešli dobrovolně s nadstandardním odstupným. To je také hlavní důvod, proč se propouštění v TPCA v celkových číslech nezaměstnanosti na Kolínsku odrazilo jen nepatrně.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme