Ve středních Čechách přibylo lidí bez práce, je jich 7,5 procenta

Především kvůli ukončení sezonních prací přibylo v prosinci ve středních Čechách lidí bez práce. Nezaměstnanost vzrostla na konci loňského roku o 0,4 procentního bodu na 7,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Na Kutnohorsku, Kolínsku a Příbramsku se míra nezaměstnanosti dostala dokonce přes 10 procent. V evidencích úřadů práce v poslední době stoupá podíl mužů, kteří hledají pracovní uplatnění.

„Je to průvodní jev v krizových obdobích, zejména v tak průmyslovém regionu, jako je Kolínsko,“ vysvětluje ředitel úřadu práce v Kolíně Jan Máslík a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti ve Středočeském kraji informoval reportér Michal Trnka

„Příčin může být několik, jednak pokles stavební výroby, která i nadále hledá své dno, možná zhoršující se situace v agrárním sektoru a pochopitelně problémy, které má řada průmyslových firem.“

Zaměstnanci kolínského úřadu práce se v těchto dnech rozhodně nenudí. Během prosince zapsali do své evidence bezmála 670 nových uchazečů o zaměstnání. Neodpočinou si ani teď v lednu. V odbavovací hale v přízemí budovy je totiž stále plno.

Zatímco v listopadu se nezaměstnanost na Kolínsku zastavila na hodnotě 9,4 procenta, na konci roku počet lidí bez práce překonal o 0,3 desetiny 10procentní hranici.

Spekulace se v Kolíně vedly především o tom, jak do celkové míry nezaměstnanosti promluví situace v tamní automobilce TPCA. Kvůli klesajícímu zájmu o malá auta opustilo v druhé polovině loňského roku kolínskou továrnu skoro 350 lidí.

Teď už bývalí zaměstnanci automobilky odešli dobrovolně s nadstandardním odstupným. To je také hlavní důvod, proč se propouštění v TPCA v celkových číslech nezaměstnanosti na Kolínsku odrazilo jen nepatrně.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme