Ve středních Čechách se snižuje kriminalita

Ve středních Čechách se žije bezpečněji. Alespoň to tvrdí středočeští policisté. Podle nich ubývá trestných činů i případů majetkové kriminality. Vyplývá to ze statistik za loňský rok, které dnes uveřejnilo vedení středočeské policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

Pokles kriminality v kraji je poměrně velký. Jde zhruba o pět procent, tedy o více než 2000 případů. Celkem loni lidé ve Středočeském kraji nahlásili přes 35 600 trestných činů. Největší pokles je na Kolínsku a Nymbursku, a naopak mírně vzrostla na Mladoboleslavsku a Příbramsku.

Nejvážnějších násilných činů - vražd - se loni ve středních Čechách stalo 22. Vesměs šlo o vyřizování mezilidských vztahů. V jednom případě pak o zavraždění novorozeněte; policie už matku obvinila a ta čeká na soud. Jde o případ z října z Kamenice-Ládví. Všechny vraždy se policii podařilo objasnit.

Ubývá i případů majetkové kriminality. A myšlení zlodějů se mění. Co se týká domovní kriminality, tam zloděje stále zajímá vše, co se dá prodat, hlavně elektronika.

Jinak tomu ale je u loupeží. Zloději si už nechodí pro peníze do bank a na čerpací stanice, ale do heren a večerek. Důvodem je špatné zabezpečení těchto provozoven a to práci policistům dost komplikuje.

Ukradených aut je méně, nehod ale více

Klesá i počet odcizených vozů. Loni zloději ve Středočeském kraji ukradli 1500 aut. To je o 16 procent méně než v roce 2011. Nejvíce vozů pohřešovali řidiči na Mladoboleslavsku a nejméně na Kutnohorsku.

Naopak stoupá nehodovost. Loni se na středočeských silnicích stalo o více než 700 nehod víc než v roce 2011. Bylo jich něco přes 10,5 tisíce. Zemřelo při nich 110 lidí a to je také víc než v roce 2011.

Příčiny těchto karambolů se nemění: je to nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme