Ve Středočeském kraji bude vládnout ČSSD s KSČM

Ve Středočeském kraji budou další čtyři roky vládnout společně sociální demokraté a KSČM. Dnes odpoledne se na tom tyto dvě strany dohodly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský krajský úřad | Foto: Pavel Pavlas

KSČM obsadí v nové krajské 11členné radě čtyři posty – bude mít tři radní a jednoho náměstka. Bude to vůbec poprvé od „sametové revoluce“, kdy se KSČM bude přímo podílet na vedení Středočeského kraje.

Sociální demokraté vyhráli volby a komunisté skončili na druhém místě. ČSSD bude mít v krajské radě sedm zástupců, a to včetně hejtmana a pěti náměstků.

Dohoda obou stran se rodila jen těžko. ČSSD chtěla od začátku vládnout sama. KSČM naopak požadovala pět křesel v radě. Teď vyjednávací týmy mluví o rozumném kompromisu.

„Důležité je, že jsme našli průsečík volebními programy,“ řekl budoucí hejtman a příbramský starosta Josef Řihák.

Jaké oblasti připadnou komunistům, je podle jejich krajského předsedy Stanislava Grospiče už dané. „Byla by to oblast finanční kontroly, majetku, kultury a památkové péče a oblast zdravotnictví,“ uvedl

Dohodu o spolupráci podepíšou ČSSD a KSČM v neděli odpoledne. První zasedání zastupitelů, a tedy i volba nové krajské rady, se pak uskuteční v úterý.

Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme