Ve Středočeském kraji se rýsuje koalice bez ČSSD. ANO a STAN chtějí vládnout s TOP 09

Ve Středočeském kraji začala povolební vyjednávání. Zatím nejpravděpodobnější varianta je koalice vítězného hnutí ANO, Starostů a nezávislých a TOP 09. K většině v krajském zastupitelstvu je totiž nutná koalice minimálně o 33 členech, na vládnutí se tak musejí podílet aspoň tři strany. Dosud vládnoucí koalice ČSSD a komunistů nejspíš skončí v opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan, (STAN) - Starostové a nezávislí | Foto: Filip Jandourek

Hnutí ANO ve středních Čechách získalo 16 mandátů. Druzí Starostové a nezávislí o jedno křeslo méně. Ale jejich lídr Vít Rakušan dostal od lidí téměř dvojnásobek preferenčních hlasů než jednička na kandidátce ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta netrvá na postu hejtmana.

„Vnímám to tak, že hnutí ANO vyhrálo, a že by si zasloužilo mít výrazné zastoupení v radě. Nepotřebujeme mít hejtmana za každou cenu, ale chceme mít rozhodovací většinovou schopnost a vliv na chod kraje. I v tomto duchu jsou ta jednání vedena,“ říká Pokorná Jermanová.

Sledovali jsme ONLINE: V Královéhradeckém kraji se rýsuje koalice bez vítězného ANO. Na Ústecku hnutí jedná s KSČM

Číst článek

Strany se dohodly, že zatím budou jednat jen spolu. Podle Víta Rakušana ze Starostů a nezávislých existuje několik možností, jak by budoucí koalice mohla vypadat.

„Obecně jsme se samozřejmě bavili o tom, kdo má mít jaké zastoupení, nicméně žádné definitivní rozhodnutí v tomto nepadlo. To jsou právě ty pracovní návrhy, které si odnášíme domů a musíme s nimi pracovat,“ komentuje průběh jednání Rakušan.

TOP 09 získala ve volbách sice jen pět mandátů, ale bez nich ANO se Starosty většinu nesloží. Podle jejího středočeského lídra Petra Tisa by tato spolupráce mohla fungovat.

„Všechny tyhle tři subjekty měly svoje volební programy, které kritizovaly stávající vedení kraje. Myslím si, že je to potenciálně věrohodný projekt,“ říká Tiso.

V opozici tak nejspíš po osmi letech skončí dosud vládnoucí koalice ČSSD a KSČM. V zastupitelstvu budou taky ještě občanští demokraté, ti si umí představit vznik vlády bez hnutí ANO. K tomu by ale museli přemluvit kromě TOP 09, Starostů a nezávislých taky ČSSD. A to je zatím nepravděpodobné.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme