Ve Strenicích nemají v obecní kase peníze. Policie obvinila ze zpronevěry starostu

Ve Strenicích na Mladoboleslavsku nemají v obecní kase ani korunu. Podle policie tam současný starosta zpronevěřil obecní peníze včetně úvěru na opravu majetku. Policie jednačtyřicetiletého politika obvinila z celkem čtyř trestných činů. Starostovi hrozí až deset let vězení. Do kauzy jsou zapleteni i další tři muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Strenice na Mladoboleslavsku | Foto: Jana Huzilová

„Co k tomu můžu říkat, samozřejmě že to nikdo nevěděl, to se nedalo tušit, že to půjde do takových konců. Že je to v takovém rozkladu, to jsme nevěděli,“ krčí rameny obyvatelé Strenic.

Kauzou, která nemá na Mladoboleslavsku obdoby, žije celá obec. Místní starosta ji dostal doslova na mizinu.

„Na účtu je pětašedesát korun, a to prý byl ještě starosta v sobotu na hokeji, tak jestli si dal klobásu za pětačtyřicet, tak tam má jenom dvacku,“ snaží se situaci zlehčit jeden z místních Antonín Nácovský.

Starostu obce obvinila policie z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, porušování povinnosti při správě cizího majetku, úvěrového podvodu a zpronevěry, upřesňuje obvinění mluvčí policie David Schon.

„Celkem zpronevěřil přibližně milion dvě stě tisíc korun z úvěru, který měla obec přichystaný na financování rekonstrukcí obecního majetku, a dalšího více než půl milionu z prostředků obce, které byly na provoz,“ vysvětluje Schon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie obvinila starostu Strenic ze zpronevěry peněz z obecní kasy

Starosta je vyslýchán na svobodě, protože podle policie není důvod, aby skončil ve vazbě.

„Jeden z případných vazebních důvodů by bylo to, že pokračuje v trestné činnosti. Tento důvod ale není, protože obec je prakticky na mizině.“

Trestní oznámení na něj podali bývalí zastupitelé, kteří koncem roku složili svůj mandát.

„Já jsem odstoupil s panem Hrubým jako poslední na konci roku a starosta tady pak už starostoval sám. Měl k dispozici účet a prý platební kartu, ze které čerpal peníze. To my jsme vůbec nevěděli,“ řekl o kauze jeden z nich Milan Bláha, který celou situaci vnímá velmi špatně.

„V obci jsou teď nezaplacené faktury na elektřinu, neplatí se popelnice, děti, co jezdí autobusy do školy, to se taky dotuje a není to zaplacené, je možné, že děti nebudou do školy jezdit,“ líčí situaci v obci, kde se stal obviněný starosta samovládcem, Milan Bláha - nezávislý.

V obci se kvůli odstoupení zastupitelů budou konat nové volby, jak potvrdila Marie Bičáková z mladoboleslavského magistrátu, a to 13. dubna. Podány jsou podle ní dvě kandidátky, na jedné z nich přitom kandiduje i stávající starosta.

Starosta dluží i jinde

Obviněný starosta dluží, kde se dá. Trestní oznámení na něj už podali i v Bezně, kde pořádal kulturní akce.

„Pokoušeli jsme se už předtím o to, aby nám dluh splatil, podepsal splátkový kalendář. Ale v podstatě si z nás dělal legraci a neplatil. Poslední trpělivost vytekla v září, zrušili jsme s ním veškerou spolupráci,“ vyjádřila se k celé kauze starostka Bezna Ludmila Novotná, nezávislá.

„Musíme do toho jít, protože ti lidé za to nemůžou, co se tu stalo. Už kvůli nim, aby se to tu nějak vyřešilo, hlavně aby se zaplatily nejnutnější věci a aby obec fungovala,“ říká bývalý zastupitel Milan Bláha.

Obviněný starosta, ten nebere telefony, je nedostupný a k případu se nechce vyjadřovat.

Jana Huzilová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme