Ve Stříbře na Tachovsku uložili do země 134 'bezprizorních' uren

Pro hodně lidí je v současné době pohřeb drahá záležitost. Přibývá i hrobů, o které se nikdo nestará. Ve Stříbře na Tachovsku proto uložili do země hromadně 134 uren. V Česku šlo o mimořádnou událost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památka zesnulých, dušičky (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Velkou část tvoří urny s ostatky lidí, které neměl kdo pochovat a zůstávaly od 80. let minulého století až do současnosti ve skladu místní pohřební služby.

Byli to lidé bez pozůstalých, oběti trestných činů, které se nepodařilo identifikovat, nebo ti, kterým vypravuje pohřeb město nebo obec - takzvaný sociální pohřeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hromadném uložení uren ve Stříbře na Tachovsku informoval v Odpoledním Radiožurnálu Lukáš Milota

Zbylou část tvoří urny s ostatky německých a českých občanů ze zrušených hrobů a také schránky, ve kterých jsou nálezy z archeologického průzkumu místního hřbitova.

Všichni dnes nalezli místo posledního odpočinku v opravené hrobce rodiny Seifertových. Před druhou světovou válkou šlo o jednu z nejbohatších rodin ve Stříbře, jejíž majetek byl poté zkonfiskován a hrobku 'navštěvovali' vandalové. Dnes je v ní asi 10 zinkových rakví s ostatky členů této rodiny.

Pohřbít své blízké je v Německu stále dražší. Někdy se proto využívají česká krematoria

Číst článek

Na Stříbrsku se letos konaly asi tři sociální pohřby, v nedaleké Plzni už ale 28, přičemž průměrné náklady na takové rozloučení jsou sedm tisíc korun a počet těchto pohřbů zde v posledních letech roste.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme