Ve Stříbře opravují hradby. Hrozí další zřícení v klášterní zahradě

Jedno z nejstarších měst v Plzeňském kraji, město Stříbro, se může pochlubit rozsáhlými středověkými hradbami. Zatím se ale moc nechlubí, protože opevnění dělá už několik let městu starosti a stojí ho nemalé peníze. Už několikrát se část zdiva sesunula, naposledy v klášterních zahradách poblíž muzea. Město se rozhodlo na základě posudku statika zahrady dočasně uzavřít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stříbro - pohled od západu při západu slunce | Foto: Jana Růžičková

„Sem je v současné době vstup zakázán, protože není vyloučeno, že by mohl spadnout ještě kousek zdiva,“ vysvětluje ředitel Městského muzea ve Stříbře Zbyněk Navrátil s tím, že podíl na tom mají i mrazy.

Ivana Osmiková z památkového odboru stříbrské radnice připomíná, že zřejmě k nejvážnějšímu sesuvu části městských hradeb došlo v černu roku 2010.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravě hradeb ve Stříbře mluvila Monika Zettlová

„Docela velký úsek hradby spadl na obytný dům. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Tento úsek je už stabilní a víme, že nám už nikdy nespadne.“

Hradební systém ve Stříbře je velmi rozsáhlý a dlouhý několik kilometrů. Z archeologických průzkumů vyplývá, že podstatná část hradeb byla okolo města postavena už ve 13. století.

Město Stříbro má velmi bohatou historii. Nejstarší archeologické nálezy jsou z doby kamenné a bronzové. První písemné zmínky jsou datovány rokem 1183. Celá historie se odvíjela od výhodné polohy na trase obchodní cesty Praha - Norimberk. Neméně důležité je pro Stříbro hornictví a dolování rud, které daly samotnému městu jméno.

A právě několikasetletá historie se také podepsala na stavu opevnění, jak říká archeolog Pavel Břicháček za Západočeského muzea v Plzni:

„Byly tam spousty vojenských střetů. Hradba byly na mnoha místech poškozena a můžeme říci, že na mnoha místech i špatně postavena. To znamená, že jí bylo nutno opravovat, takže máme pomalu každý metr čtvereční jiného stáří.“

O hradební systém a jeho stav se dlouhá desetiletí příliš nezajímalo ani město, jak potvrzuje z památkového odboru stříbrské radnice Ivana Osmiková:

Stříbro - pod hradbami města | Foto: Jana Růžičková

„Různé úseky hradeb patřily různým vlastníkům a systematická údržba neexistovala. Je pravda, že v minulosti byly části hradeb, které patřily městu, opraveny, ale z toho velkého komplexu to bylo minimum.“

K zásadnímu obratu ze strany radnice došlo před pěti lety.

„Bylo dohodnuto, že veškeré hradební části budou převedeny do vlastnictví města a začne systematická údržby. Byl vypracován projekt záchrany a už třetí rok se hradby dávají dohromady.“

Podle Antonína Švehly z architektonické a projekční kanceláře, která studii záchrany městského opevnění vypracovala, dosahuje celková částka na opravu několika desítek milionů korun:

„V roce 2007 vytvořil náš ateliér studii a celková částka byly přibližně 60 milionů korun.“

Tolik peněz ale město Stříbro nemá, a tak se snaží každý rok sehnat finance alespoň na opravu těch částí, které jsou nejvíce poškozené nebo v havarijním stavu, jak říká Kateřina Eyerová z oddělení regionální rozvoje Městského úřadu ve Stříbře:

„Snažíme se žádat na ministerstvo kultury do programu regenerace, který nám každý rok vyhoví a nějakou částku nám dá. Podíl města je větší a bývá to obvykle asi 1,5 milionu, které město dává.“

Milan Kopp, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme