Ve Světlé nad Sázavou začaly studovat i ženy ve výkonu trestu

Školní rok dnes začal také ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Vězeňská služba České republiky spolu se Střední školou obchodu a služeb v Jihlavě pro ně otevřela úplně nový učební obor kuchař-číšník. Do tříletého studia, které se bude striktně držet školních osnov, se pustí 21 odsouzených žen s ukončeným základním vzděláním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebudou chybět lahůdky, připravené předními českými šéfkuchaři

Nebudou chybět lahůdky, připravené předními českými šéfkuchaři | Zdroj: ČTK

Tyto ženy, které se za mříže dostaly kvůli krádežím, loupežným přepadením nebo za vraždu, dostalo šanci studovat nový obor kuchař-číšník.

27letá Andrea Skřípková z Ostravy na svobodě nedokončila učiliště kvůli drogám. Ve věznici ve Světlé nad Sázavou se chopila další životní šance.

„Venku jsem brala drogy a nebyl ten čas. Ztratila jsem zájem prostě o všechno,“ říká Andrea

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Hany Mikulincové o možnosti studia vězněných žen v Odpoledním Radiožurnálu

Jednou z podmínek přijetí ke studiu bylo dokončené základní vzdělání. Další pak dostatečně dlouhý trest, ab studium vězenkyně dokončily.

Za tři roky by měla brány věznice opustit také 29letá Zdenka z Neratovic. Má středoškolské vzdělání, práce v pohostinství ji ale láká. To byl jeden z důvodů jejího přihlášení ke studiu.

„Mně to přijde hrozně daleko, ale na druhou stránku jsou tady lidi, který jsou tady mnohem dýl a čekají je mnohem delší tresty. Doufám, že to uteče co nejdřív, a doufám, že i tohle učení k tomu přispěje,“ vysvětluje Zdenka.

Další studentka, Magdalena Štechrová z Prahy, které je 22 let, by měla strávit za mřížemi ještě šest let. Vyučit se v oboru prý chce hlavně pro své dvě děti.

Výuka přímo ve věznici

Výuka bude probíhat přímo ve věznici. Zajišťovat ji budou pedagogové z vězeňského vzdělávacího zařízení, kteří se stanou externisty Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě. Ta výuku zaštiťuje a podle jejího ředitele Františka Číhala to není první spolupráce.

„My s vězením spolupracujeme už víc než rok. Byla to dílčí kvalifikace v oblasti teplé kuchyně. Myslím, že tři vězni to úspěšně složili. Problém byl ovšem v tom, že si to museli platit. Stálo je to víc než tisíc korun,“ říká František Číhal.

Toto tříleté studium bude hradit stát.

Eva Presová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme