Ve Světlé se loučí s legendární doktorkou Irmou Němečkovou, která léčila do 99 let

Pacienti a přátelé se ve Světlé nad Sázavou naposledy rozloučí s lékařkou Irmou Němečkovou. Byla nejstarší ordinující doktorkou v Česku, pracovala do 99 let. Sta let se ale nedožila, zemřela 1. března zcela v tichosti a rodina si nepřála veřejný pohřeb. V tamním kostele svatého Václava za ní proto bude sloužena mše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irma Němečková.jpg | Foto: Olga Štrejbarová

„Moc mě to baví, byla bych nešťastná, kdybych to nemohla dělat,“ říkala Irma Němečková, která se sama označovala za workoholika. Bez práce, své ordinace a pacientů nemohla být. Proto ordinovala až do 99 let věku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Životní příběh lékařky Irmy Němečkové shrnuje redaktor Milan Kopecký

Byla to ryzí praktička, například na chřipku měla jasný názor. „Dnešní pacienti si diagnózu určují sami a na každou hloupou virózu vyžadují antibiotika. Těžko jim vykládáte, že na obyčejnou virózu antibiotikum nemá smysl,“ říkala s úsměvem doktorka Němečková.

Vysokoškolský diplom převzala v březnu 1939 a s manželem se usadili ve Světlé. Původem byla z Prahy. V provinčním městečku se ale zabydlela a zamilovala si ho. Stejně jako své pacienty.

„Léčila nás od dětství a myslím, že všichni občané ve Světlé jí mají rádi,“ vzpomínala před lety na lékařku Alena Totterová.

Doktorka Němečková zemřela, veřejně ale pochována nebyla. Proto její přátelé nechávají dnes v podvečer sloužit mši k uctění její památky. V kostele svatého Václava začíná v 17 hodin.

Milan Kopecký, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme