Ve Varnsdorfu se sešlo asi 400 lidí. Starosta města vyzval k ukončení protestů

Na právě probíhajícím jednání několika stovek nespokojených obyvatel Varnsdorfu s představiteli města vyzval starosta Martin Louka, aby se už lidé neúčastnili dalších protestních pochodů městem. Jeden z nich je naplánován na dnešní odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání vedení města Varnsdorf s občany k vzrůstající kriminalitě a násilí ve městě | Foto: Filip Jandourek

„K čemu je nějaká debata v kině, musíme vyjít do ulic, aby o nás bylo vědět,“ hlásají místní.

Podle místostarosty Karla Dubského k protestům není důvod, kriminalita tu podle oficiálních statistik neroste. "Snížilo se nám to úplně markantně, a nebýt lidí, kteří vyvolávají silné emoce, že se někoho podařilo přepadnout, nebo že někoho znásilnili, což není vůbec pravda, tak jsme skoro na nule. Teď je tady relativní klid, máme tady poměrně dost policistů, takže klid musí být, protože v takovém množství policistů to nejde ani jinak," řekl dnes Radiožurnálu.

Podle premiéra Petra Nečase může za problémy na severu Čech i štědrá sociální politika v minulosti.

"Musíme dále pokračovat v krocích, které zvýší motivaci lidí, aby se reintegrovali zpátky na trh práce a sníží jejich závislost na sociálních dávkách. Není přece důstojnějšího způsobu obživy pro sebe a pro svou rodinu, než získávat prostředky na rodinu prací, činností, nikoli pobíráním sociálních dávek," sdělil Nečas na setkání se starosty a primátory z řad ODS v Brně.

V první fázi je teď podle něj nutné zajistit bezpečnost občanů, proto v problémových oblastech působí i více policistů. Zdůraznil, že policie dostane v příštím roce navíc 700 milionů korun a že posílené policejní jednotky na Šluknovsku zůstanou tak dlouho, jak bude potřeba. Poté teprve mohou následovat dlouhobá řešení,mezi nimi i změna legislativy.

"Například opakované a soustavné páchání přestupků by mohlo být posuzováno jako trestný čin s alternativním trestem. K lepšímu přehledu o těchto deliktech by vedlo vytvoření centrálního registru přestupků, musíme také definovat plošné standardy nájemního bydlení, aby se nestávalo, že do ubytoven s příjmem ze sociálních dávek na bydlení je sestěhováváno neúměrné množství lidí. Výplata sociálních dávek musí být vázána na řádnou školní docházku dětí," uvedl.

Podle šéfa nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka je řešení v posílení počtu policitů a navýšení rozpočtu na veřejně prospěšné práce.

Kino Panorama, kde se setkání koná, je zcela zaplněné. V poslední řadě nahoře rozvinuli lidé plakát s nápisem "Nebijte nás, my jsme tady doma."

Ľubomír Smatana, Tereza Bartůňková, Petr Sehnoutka, Matěj Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme