Ve Varnsdorfu testují nový způsob hubení štěnic pomocí horké páry

Štěnice už měsíce obtěžují obyvatele sídliště ve Varnsdorfu na Děčínsku. Místní už vyzkoušeli všechny běžné metody hubení, parazité se ale stále vrací. Dnes si proto odborníci přinesli nový přístroj, který likviduje štěnice pomocí horké páry. Pokud se novinka osvědčí, krajští hygienici nařídí majitelům napadených domů, aby parní čističe nakoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hubení štěnic parou se musí pravidelně opakovat. Výhodou postupu ale je, že zahynou i vajíčka parazitů | Foto: Iva Zítková

„Toto je speciální přístroj, který používá páru 120 stupňů, a tady ten nástavec je taková horkovzdušná pistole, která páru předehřeje na 180 stupňů,“ ukazuje Michal Roškot.

„To je dostatečně vysoká teplota, aby to prohřálo i materiály, jako třeba čalounění, aby se horká pára dostala hlouběji nebo do takových zákoutí, kde je třeba prasklá fasáda. Druhá největší výhoda je, že se zlikvidují vajíčka,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Varnsdorfu testovali novou metodu hubení štěnic. Přihlížela redaktorka Iva Zítková

S likvidátorem štěnic v ruce kontroluje Michal Roškot veškeré vybavení pokoje, včetně rámů obrazů. Právě tam se to malými parazity jen hemží. Vyčistit celý byt trvalo asi dvě hodiny.

Paní Eva je ráda, že se hmyz podařilo vyhubit zavčasu. „Když jsem dneska uklízela, než jsem šla do práce, tak jsem našla jednu. A teď tady ten pán našel v obrazech vajíčka a malé,“ upozorňuje.

Štěnice k ní prý pronikly od sousedů. Na Kovářské ulici byly zamořeny desítky bytů. Parazité se tam údajně dostali z nábytku, který místní kupovali v bazarech.

Na likvidaci štěnic se přišla podívat i Lenka Šimůnková z protiepidemického oddělení děčínské hygieny. „Dokud si nebudeme jistí, jak bude zásah úspěšný, či neúspěšný, nebudeme nařizovat žádná jiná opatření,“ říká. Na výsledky se teď bude čekat několik týdnů.

„Pokud se bude zásah provádět pravidelně vždy, když se štěnice vyskytnou, a důsledně se bude uklízet, odtahovat nábytek a provádět zásah tímto přístrojem, je možné, že to povede ke zdárnému konci,“ uvažuje Lenka Šimůnková.


Zvětšit mapu

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme