Ve Velešíně otevírají výstavu věnovanou slavným rodákům

Nejen kněze, literáta a národního buditele Josefa Vlastimila Kamarýta, ale také jeho bratry a příbuzné představí v nadcházejících čtrnácti dnech ve Velešíně. Právě dnes večer totiž v nové Galerii Jakub zahájí výstavu s názvem Nejvýznamnější muži rodu Kamarýtů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velešín z balonu | Foto: František Šrámek

Spoluautor výstavy, historik Jan Šimánek připomíná, že slavný velešínský rodák měl stejně nadané a osvícené příbuzné.

„Josef Vlastimil Kamarýt byl jedním z předních básníků počáteční fáze Národního obrození. Byl přítelem Františka Ladislava Čelakovského, dochovala se jejich korespondence. Méně známé je to, že Kamarýt nebyl jediným literárně činným knězem z této rodiny. Měl také bratra Františka Dobromila Kamarýta, který působil v Kaplici,“ upřesňuje Šimánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S autorem výstavy mluvila redaktorka Pavla Kuchtová

Synovec Josefa Vlastimila Kamarýta Bedřich je pak autorem až stovek obrazů v jihočeských kostelích. „Právě těmto osobnostem je výstava věnovaná. Na 19. března pak připadá 180. výročí od úmrtí Josefa Vlastimila Kamarýta, který v závěru svého života působil na poutním místě Klokoty u Tábora,“ doplňuje Šimánek.

Výstava v nové Galerii Jakub představuje Kamarýty pomocí trojrozměrných předmětů, fotografií nebo dobových dokumentů. „A bude zde vystavena také řada obrazů, jejichž autorem je právě Bedřich Kamarýt,“ dodává spoluautor výstavy s tím, že expozice je věnovaná také knězi Františku Janu Zítkovi.

„To byl pokračovatel kamarýtského odkazu. Zítek byl jedním z prvních národopisných sběratelů národopisné oblasti Doudlebsko. Publikoval v časopise Český lid,“ uzavírá Jan Šimánek.

Pavla Kuchtová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme