Ve Velešíně otevírají výstavu věnovanou slavným rodákům
Nejen kněze, literáta a národního buditele Josefa Vlastimila Kamarýta, ale také jeho bratry a příbuzné představí v nadcházejících čtrnácti dnech ve Velešíně. Právě dnes večer totiž v nové Galerii Jakub zahájí výstavu s názvem Nejvýznamnější muži rodu Kamarýtů.
Spoluautor výstavy, historik Jan Šimánek připomíná, že slavný velešínský rodák měl stejně nadané a osvícené příbuzné.
„Josef Vlastimil Kamarýt byl jedním z předních básníků počáteční fáze Národního obrození. Byl přítelem Františka Ladislava Čelakovského, dochovala se jejich korespondence. Méně známé je to, že Kamarýt nebyl jediným literárně činným knězem z této rodiny. Měl také bratra Františka Dobromila Kamarýta, který působil v Kaplici,“ upřesňuje Šimánek.
Synovec Josefa Vlastimila Kamarýta Bedřich je pak autorem až stovek obrazů v jihočeských kostelích. „Právě těmto osobnostem je výstava věnovaná. Na 19. března pak připadá 180. výročí od úmrtí Josefa Vlastimila Kamarýta, který v závěru svého života působil na poutním místě Klokoty u Tábora,“ doplňuje Šimánek.
Výstava v nové Galerii Jakub představuje Kamarýty pomocí trojrozměrných předmětů, fotografií nebo dobových dokumentů. „A bude zde vystavena také řada obrazů, jejichž autorem je právě Bedřich Kamarýt,“ dodává spoluautor výstavy s tím, že expozice je věnovaná také knězi Františku Janu Zítkovi.
„To byl pokračovatel kamarýtského odkazu. Zítek byl jedním z prvních národopisných sběratelů národopisné oblasti Doudlebsko. Publikoval v časopise Český lid,“ uzavírá Jan Šimánek.