Ve Velkém Meziříčí odhalili pamětní desku válečnému hrdinovi Jiřímu Jarošovi

Ve Velkém Meziříčí dnes uctili památku válečného hrdiny Jiřího Jaroše. Československý legionář, který prodělal celou řadu bojů, byl v roce 1943 popraven gestapem. 70 let od jeho smrti si lidé připomenou u pomníku padlých na hřbitově Karlov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník válečnému hrdinovi Jiřímu Jarošovi | Foto: Hana Mikulincová

„Tady na tom místě byli pohřbeni po druhé světové válce oběti velkomeziříčské tragédie. Byli zastřeleni u Balinky a Oslavy. Vlevo je tu dalších 33 pomníčků těch, kteří zahynuli při bombardování Velkého Meziříčí. Na té levé straně byla umístěna nová pamětní deska,“ říká Pavel Stupka z odboru kultury.

Jiří Jaroš pracoval v armádě v Čechách, na Slovensku i na Podkarpatské Rusi. Svou odbojovou činnost vyvíjel do 1. prosince roku 1939, kdy byl zatčen gestapem.

„Za vlastizradu a napomáhání nepříteli byl odsouzen k trestu smrti. On žádal, aby byl jako voják zastřelen, což mu nebylo vyhověno. Byl popraven ve Stuttgartu v dubnu roku 1943,“ připomíná poslední okamžiky jeho života historička Marie Ripperová.

Brigádní generál Jiří Jaroš zemřel jako hrdina. Při tvrdých výsleších gestapem neprozradil ani jediného ze svých spolupracovníků.

Generál Jiří Jaroš | Foto: Muzeum Velké Meziříčí

Pomník generála Jiřího Jaroše stojí na čestném místě hřbitova Karlov, poblíž památníku padlým | Foto: Hana Mikulincová

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme