Ve Vimperku zahájili advent novým zvonem. Na jeho pořízení se složili obyvatelé

Advent zahájil ve Vimperku nový zvon. Lidé ve veřejné sbírce darovali na pořízení zvonu 700 tisíc korun. V anketě rozhodli, že se bude jmenovat Inocenc - podle světce, jehož ostatky jsou uloženy v bočním oltáři farního kostela na vimperském náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace zvonu Inocenc ve Vimperku | Foto: Václav Malina

Město Vimperk nechalo zvon odlít a historický okamžik spojilo se zahájením adventu. Včerejší podvečer vimperský kronikář označí za výjimečný.

„Přišla jsem se podívat, protože je to něco výjimečného, není to každý rok,“ říká Jiřina Lešková, která přišla pěšky i s vnoučaty.

„Vypravila jsem se se svými dětmi a s maminkou, prostě s rodinou. Moc se těšíme,“ přidává se Hana Lukešová z Malenic.

Když utichly koledy, přišlo sólo patřící Inocencovi. Nový zvon s dojetím vyslechl Jaroslav Daňha. Přispěl na něj z penze pětistovkou a vybavily se mu doby, kdy se lidé skládali na Národní divadlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

První Inocencovo zazvonění si poslech i reportér Václav Malina

„Kolem roku 1883, jak vyhořelo Národní divadlo, sociální poměry nebyly takové a lidi přispívali. Tak jsem si říkal, že určitě taky dám pro budoucnost dalších generací,“ vysvětluje Daňha.

Po chvíli se ke zvonu Inocenc přidal zvon z roku 1419 pojmenovaný v němčině po Panně Marii Pomocné. Na něj památkáři zakázali zvonit elektronicky. Bezmála tunový Inocenc je elektrickému pohonu uzpůsobený. Zvoník Hubert Faber ale o práci nepřijde.

„Je důležité, aby mohly zvonit současně a k tomu já vždycky pomůžu. Společně budou zvonit vždycky v neděli v poledne a dopoledne před bohoslužbami. A samozřejmě během církevních svátků budou svolávat na obřady," popisuje Faber.

Zvon Inocenc bude zvonit ráno, v poledne a večer.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme