Ve Vltavě si letos zaplaval rekordní počet otužilců

Letošní ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma přilákal do hlavního města rekordní počet plavců. Do chladných vod Vltavy se dopoledne ponořilo přes 250 otužilců, kteří svým množstvím překonali dosavadní maximum z roku 1976. Otužilci se sešli po sedmatřicáté také u břehů Moravské Dyje v Břeclavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křest otužilců | Foto: Oskar Exner

V Praze početné skupiny otužilců plavaly ve vodě, která měla teplotu 5,6 stupňů Celsia. Teplota vzduchu se v tu dobu pohybovala kolem 6 stupňů.

"Je to trochu teplejší, než bychom rádi," uvedl už dopoledne k aktuálním teplotám předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Aleš Procházka informoval o 65. ročníku Memorialu Alfréda Nikodéma

Účast přesto byla rekordní a podle oficiálních údajů si v Praze na svátek sv. Štěpána přišlo zaplavat přes 250 lidí. Dosavadní rekord 214 otužilců z roku 1976 byl tedy překonán.

Závodníci měli na výběr z tratí o délce 100, 300 nebo 750 metrů, na kterou si přišla kondici ověřit i česká vytrvalecká špička a plavci, kteří překonali kanál La Manche. Stovkám diváků rozmístěných všude kolem Střeleckého ostrova se tak představili například Petr Mihola, Dana Zbořilová nebo členky dívčí štafety, která Kanál překonala v letošním roce.

ČTĚTE TAKÉ: Na 200 otužilců oslaví svátek sv. Štěpána ve Vltavě

"La Manche je pro plavce asi podobný pojem, jako pro horolezce Mount Everest," vysvětluje sílu pojmu reportér ČRo Aleš Procházka.

Alfred Nikodém se snažil propagovat otužování, aby k němu upoutal pozornost a připoutal i další následovníky. Například plaval v řece v uniformě s puškou v ruce, nebo zašit od pasu dolů v pytli. Byl nejen výborný plavec, ale i běžec a chodec. Byl to všestranný, vážený sportovec.

Plavce přivítala také Moravská Dyje

Po sedmatřicáté se na svatého Štěpána sešli také otužilci v Břeclavi, aby si zaplavali tak zvaný Vánoční kilometr v Moravské Dyji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na setkání otužilců v Břeclavi byla také reportérka Hana Ondryášová

I když teplota vody v moravské řece byla téměř o 4 stupně nižší, a vzduchu o 1 stupeň, podle reportérky Hany Ondryášové se jedná o jeden z nejteplejších ročníků.

Plavci na Moravě mohou volit hned z pěti různých délek tratí, a jak informovala Hana Ondryášová, díky vyšší teplotě se někteří z otužilců po výkonu ani nebalili do teplých dek, jak bývá zvykem.

"Pořadatelé letos asi ušetří také za čaj a grog pro plavce, protože je o ně malý zájem," doplnila reportérka.

Hlavní závodní trať měří 1 kilometr, a od ní je také odvozeno jméno závodu, který se plave po proudu řeky. Letos si ale plavci museli vystačit především s vlastními silami, protože Moravská Dyje teče kvůli nedostatku vody velmi zvolna.

Hana Ondryášová, Aleš Procházka, Pavel Cyprich, Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme