Ve vojenské muzeu v Lešanech začíná 8. Tankový den

Už 8. Tankový den proběhne právě dnes v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Hlavním lákadlem je letos obrněná technika ze zemí Blízkého východu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cromwell Mk.V ve vojenském technickém muzeu Lešany | Foto: Alexandr Pícha

„Zaměření na blízkovýchodní oblast je dáno skladbou sbírkového fondu těžké bojové techniky. Nám se podařilo získat z Jordánska v letošním roce původně britský tank Chieftain, který byl ovšem původně vyroben pro íránskou armádu a v době, kdy se změnil režim v Íránu, tak ty tanky zůstaly stát v továrně ve Velké Británii a následně je koupilo Jordánské království,“ vysvětluje Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu ve studiu.

Právě ukázka tohoto tanku společně se slavnou izraelskou Merkavou má být vrcholem dne. Podle organizátorů totiž tuto dvojici tanků není možné společně spatřit v žádném jiném muzeu na světě.

„Tyto tanky na sebe mířily svými kanóny přes údolí Jordánu. Sami se vlastně prakticky moc nesetkaly, nicméně je to velice důležité z muzejního pohledu, protože se dá říci, že jsme jediné muzeum na světě, které tyto tanky v pojízdné podobě může návštěvníkům ukázat,“ říká Knížek.

Program je ale věnován i současné moderní technice. V této části například nebude chybět ukázka nového kolového obrněného transportéru Pandur.

Michal Trnka, Daniela Karafiátová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme