Ve Vranovské přehradě uhynuly stovky ryb, příčina se vyšetřuje

Ve Vranovské přehradě uhynulo několik stovek candátů a okounů. Přes víkend zaměstnanci Povodí Moravy společně s rybáři Moravského rybářského svazu museli vylovit více než 700 kilogramů ryb. Proč uhynuly, bude jasnější po analýze odebraných vzorků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodohospodáři a rybáři vylovili z Vranovské přehrady více než 700 kg mrtvých ryb | Foto: Povodí Moravy

„Jde o velký úhyn candátů a okounů, největší na hloubkách u původního koryta Dyje do zhruba 500 metrů od hráze. Pracovníci Povodí Moravy po oznámení zajistili odebrání vzorků, aby byla zjištěna příčina a vyloučeno cizí zavinění,“ komentoval přímo na místě situaci generální ředitel Povodí Jan Hodovský.

Na místo povolalo Povodí Moravy i profesionální potápěče, aby prozkoumali stav uhynulých ryb i chování živých ryb pod hladinou a u dna přehrady.

Odborníci odhadují, že příčinou úhynu může být blíže nespecifikované virové onemocnění.

„K možným příčinám se není možné vyjádřit do doby dokončení veškerých analýz. Vzhledem k průběhu a charakteru úhynu ryb je nutné zejména vyčkat na veterinární analýzy, protože primární příčinou by mohlo být blíže nespecifikované virové onemocnění,“ uvádí na webu Povodí Moravy.

Výsledky rozborů očekává v řádech několika dnů.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme