Ve Vsetíně vysadí 180 narcisů. Připomenou dětské oběti holokaustu

Dětské oběti holokaustu dnes ve Vsetíně připomene 180 narcisů. Vysadí je u židovského pomníku v místech, kde stávala synagoga. Město se tak připojuje ke kampani Projekt Narcis. Cílem je na celém světě vysadit milion a půl těchto květin. Stejný počet dětí židovského původu zahynulo v táborech smrti a při pogromech nacistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

narcis | Foto: Elena Horálková

„Narcisy symbolizují žlutou Davidovu hvězdu, kterou byly židovské děti nuceny za nacistické okupace nosit,“ vysvětlila vsetínská místostarostka Simona Hlaváčová z KDU-ČSL.

Spoluzakladatelkou hnutí je vsetínská rodačka Ilsa Reiner Eichnerová. O svých zkušenostech napsala deník, který nedávno vyšel knižně. Po válce našla druhý domov ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vsetín se připojí k Projektu Narcis. S organizátory akce mluvil Roman Verner

„Lituji, že nebudu přítomná, ale v duchu tam s vámi budu. Strávila jsem na tom místě hodně krásných chvil,“ omluvila se řediteli místní Diakonie a organizátorovi dnešního sázení Danu Žárskému.

„Moc se mi na tom projektu líbí, že se nezaměřuje jen na děti, které už zahynuly, ale které jsou ohroženy. Rovnoměrně podporuje i děti v ohrožení po celém světě, součástí projektu je sbírání peněz na děti ohrožené v Súdánu a na jiných místech,“ řekl.

Vsetínskou synagogu vypálili nacisté přesně před 76 lety. Židovské komunity na Valašsku nebyly početné, válku přežila jen hrstka jejich členů.

„Udává se, že ze vsetínské židovské náboženské obce se vrátilo z transportu jen pět lidí, zahynulo 89. Pokud jde o tu valašskomeziříčskou – ze 150 příslušníků obce, kteří byli transportování v průběhu září 1942, se jich vrátilo pouze pět,“ připomněl ředitel Státního okresního archivu Vsetín Tomáš Baletka.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme