Ve Výsluní na Chomutovsku nechtějí větrné elektrárny, úředníci je přesto povolili

Ve Výsluní na Chomutovsku bojují proti větrným elektrárnám. Stavbu 12 větrníků na území obce v Krušných horách povolil chomutovský stavební úřad. Vedení obce ale tvrdí, že některé z nich budou stát v rozporu s územním plánem. Proti větrným elektrárnám bojují i ochránci přírody a také většina místních obyvatel s nimi nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrné turbíny (ilustrační foto)

Větrné turbíny (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Hlavně, když jsou severozápadní větry, tak to sem ten zvuk žene. To je prostě slyšet to hučení, jak pracují vrtule. Vyrovná se to hukotu letadel, i v noci, když ty větry vanou, tak je to slyšet,“ popisuje život v sousedství větrných elektráren Václav Brožovský.

Jeho dům ve Volyni v Krušných horách stojí od nejbližší větrné elektrárny zhruba jeden a půl kilometru. Na hřebeni Krušných hor na Chomutovsku stojí teď zhruba třicet větrných elektráren. Dalších přibližně 70 tady chtějí různé společnosti postavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech kolem výstavby větrných elektráren ve Výsluní informoval reportér Jan Beneš

Obec Výsluní se větrným elektrárnám nebrání. Ve svém územním plánu má vytyčené travnaté plochy vzdálené od lesů a obydlí, kde elektrárny mohou stát. Společnost APB ale územní plán podle vedení obce nerespektuje a chce postavit větrníky i tam, kde si to obec nepřeje.

„Podle toho, co my máme v současném územním plánu, tak skutečně není možné, aby stavěli někde jinde než na těch vyšrafovaných plochách, jenže my už dneska bohužel nevěříme vůbec nikomu,“ říká starostka Výsluní za ODS Dagmar Čadílková .

Zatímco úředníci chomutovského magistrátu jí dávají za pravdu, chomutovský stavební úřad povolení ke stavbě větrníků, které jsou údajně v rozporu s územním plánem, vydal.

„Stavební úřad vždy rozhoduje na základě důkladného prozkoumání všech skutečností a to, co povolí, musí splňovat náležitosti, které ukládá zákon,“ komentuje rozhodnutí stavebního úřadu mluvčí Šárka Schönová.

Územní plán vykazuje nejasnosti

Podle všeho je formulace v územním plánu města Výsluní nejednoznačná a umožňuje dvojí výklad. Jedni tvrdí, že větrné elektrárny mohou být na jakékoliv obecní travnaté ploše, a druzí zastávají názor, že větrníky smí stát jen tam, kde je obec vyznačila.

Proti stavebnímu povolení se spolu s obcí odvolalo i občanské sdružení Krušno, podle jeho členky Jany Klenotové úředníci stavebního úřadu přehlédli vážné nedostatky:

„Tam bylo dost možností, jak to řízení v některých dokladech opravit nebo doplnit. Třeba od architekta zpracovaná dokumentace, která měla zahrnout ve vizualizaci devět větrných elektráren, ale podchycovala jen čtyři elektrárny,“ tvrdí.

Vraťme se ale k domku Václava Brožovského ve Volyni. Tam je slyšet zvuk elektráren 1,5 kilometru vzdálených. Podle plánů by ale nové obří vrtule měly stát ještě blíž.

„Nejbližší vrtule má stát tady, asi 300 metrů od nás. Má jich tu stát šest. To víte, že to by bylo otřesné,“ obává se Brožovský. Vše teď závisí na krajském úřadu, který rozhodne, jestli stavební úřad v Chomutově pochybil, anebo jestli rozhodl správně.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme