Ve Zlíně zrušili nebezpečný přechod. Lidé s tím nejdříve nesouhlasili

Přechod pro chodce v centru Zlína, který proslul střety s chodci, nedávno zmizel. Po jedné z posledních nehod, při které chodkyni smetla hned dvě auta po sobě a vážně ji zranila, došla policii trpělivost a důrazně žádala tamní magistrát o jeho zrušení. Nyní je nebezpečná zebra už pár týdnů vymazaná z povrchu čtyřpruhové ulice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrušený přechod v centru Zlína | Foto: Andrea Kratinová

„Přechod na dlouhé ulici už nevyhovoval dnešním nárokům na bezpečnost. Byl dlouhý přes sedm metrů, aniž by ho přerušil dělicí ostrůvek. Nebyl opatřený ani semaforem, ani retardérem. Kráčející chodec tak byl vydaný na milost řidičům ve všech čtyřech pruzích.

Tehdy se názory na zrušení přechodu mezi Zlíňany přesto podstatně lišily. „Mně přijde nebezpečný, takže chodím dolu, kde je semafor. Sám jako řidič tady spíš někoho přizabiji,“ říká mladý muž. „Tam to mají se světýlky, tam je to bezpečné. Tady jak slepice zdivočelé potom létají. Nemám to ráda,“ doplňuje starší dáma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek Andrey Frydrychové si můžete také poslechnout

Podle jiných byl ale potřeba a řidiči měli před přechodem zastavit. „Nechápu, proč to ruší, takovouhle věc,“ divila se obyvatelka města. V místě přitom došlo k několika tragickým nehodám, při kterých chodci utrpěli těžká zranění.

„K nehodám většinou docházelo tak, že jedno auto dalo přednost chodci, druhé, které bylo rozjeté, ne a chodce srazilo,“ upřesňuje Jana Bartíková z krajské policie ve Zlíně. Magistrát města ale obdržel petici. Téměř 750 nespokojených a rozhořčených obyvatel Zlína v ní žádalo město, aby našlo jiný způsob řešení.

Zvýšení nezaměstnanosti

V dokumentu stálo, že přechod, na který jsou Zlíňané historicky zvyklí, denně využívají tisíce z nich. Kromě toho, že by jim to silně znepříjemnilo život, se také obávají zvýšení nezaměstnanosti. Přechod je totiž z obou stran lemovaný malými obchůdky, kolem kterých lidé doposud procházeli.

Podnikatelka, která si přála zůstat v anonymitě, má provozovnu nedaleko dotčeného přechodu. Sama petici podepsala. Obavy, které jsou obsahem dokumentu, potvrdila: „Pokud tady přechod zruší, tak na tom budou obchody moc špatně. Stejně přes tu cestu budou lidi chodit. A to bude ještě horší.“

Přechod pro chodce ve Zlíně v Dlouhé ulici | Foto: Andrea Kratinová

Město se peticí zabývalo. Nakonec, po zvážení všech pro a proti, došlo k názoru, že přechod zruší. Pracovníci zlínského magistrátu jednoho dne začernili bílé pruhy na silnici a z obou stran přechodu dali zábradlí. Lidé, jak se zdá, si zvykli.

„Jako chodec jsem ho nevyužíval. A jako řidič už vůbec ne, byla tam velmi nepřehledná situace. Samotní chodci často nereagovali na vzniklou situaci a docházelo k nehodám,“ říká například Petr Kovář.

Za čtyři měsíce od zrušení přechodu se na místě nestala jediná dopravní nehoda s chodcem.

Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru