Ve zničeném domě ve Frenštátě pod Radhoštěm bylo několik ohnisek požáru

Ve zničeném domě ve Frenštátě pod Radhoštěm našli hasiči více ohnisek požáru. Jedno bylo v bytě muže, kterého místní označují za problémového, další pak ve sklepě i na jiných místech. Policie vyšetřuje výbuch a následný požár panelového domu jako trestný čin obecného ohrožení. Městské zastupitelstvo na mimořádném zasedání schválilo finanční pomoc postiženým lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům poničený výbuchem museli záchranáři kvůli přístupu na místo prakticky celý strhnout | Zdroj: ČTK

Informace o nálezu více ohnisek požáru potvrdil na mimořádném zasedání frenštátského zastupitelstva ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.

„Máme indicie, že začalo hořet jednak v bytě toho jednoho obyvatele a s určitým časovým odstupem i v tom sklepním prostoru. Všechno ostatní, ty následné výbuchy slabšího rázu, to už mohl být všechno důsledek těch předcházejících výbuchů, to všechno budeme my a hlavně policie rekonstruovat,“ řekl Nytra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci ve Frenštátu informoval redaktor Martin Knitl, reportáž zachycující atmosféru mezi lidmi natočila Jana Jeckelová

Zjištění hasičů nasvědčují tomu, že dům chtěl někdo vyhodit do vzduchu úmyslně. Policie ale tuto verzi zatím nechce potvrdit.

"Informací je mnoho. Máme velké množství důkazních prostředků a stop, které musíme vyhodnocovat. Zatím pracujeme se všemi možnými verzemi včetně té, že by mohlo jít o úmyslný incident. Přizveme i znalce z oboru plynárenství. Je potřeba mít jistotu, zda opravdu došlo k výbuchu plynu z pohledu nešťastné náhody, nebo úmyslu,“ říká krajský policejní ředitel Moravskoslezského kraje Tomáš Tuhý.

V souvislosti s úmyslným činem místní lidé mluví o údajném problémovém občanovi, který měl v domě bydlet a měl být vystěhován a lidem vyhrožoval zabitím. Zda právě on při explozi rovněž zahynul, policie ještě nepotvrdila.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100

Záchranáři už dnes z místa odjeli, v troskách nikoho dalšího nenašli. To ale neznamená, že počet mrtvých je konečný. Až soudní znalec rozhodne, komu patří všechny nalezené ostatky.

"V tuto chvíli máme ukončeno prohledávání objektu. Od včerejšího dne jsme pracovali s počtem pěti pohřešovaných osob. V průběhu noci a dneška jsme našli tři těla osob ve věku do 18 let a našli jsme další ostatky těla či těl. Pracujeme tedy s tím, jestli budeme dál pátrat po jedné či dvou osobách, které nám stále chybí," vysvětluje Tuhý.

Město schválilo finanční pomoc postiženým

Zastupitelé odpoledne podle očekávání schválili veřejnou sbírku na pomoc postiženým lidem. Vzápětí ji potvrdil i Moravskoslezský kraj, a město tak mohlo zveřejnit číslo účtu. Finanční pomoc nabízí i řada obcí, reagují také místní podniky.

„Pokud hovoříme o těch, kteří jsou hospitalizovaní a kteří přišli opravdu o všechno, máme pro ně připraveno ubytování po tu nejnutnější dobu. Současně s tím budeme aktuálně řešit využití nabídek, které se k nám dostávají, a to jsou nabídky na uvolnění bytů,“ říká starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce obyvatel na tragédii zachytila redaktorka Andrea Čánová. Hosty pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byli Tomáš Tuhý, krajský policejní ředitel Moravskoslezského kraje, a Zdeňka Leščišinová, starostka Frenštátu pod Radhoštěm

„My sami máme i naše obecní byty, které budeme připravovat. Dostáváme nabídky i z okolních obcí. Jde o ubytování dočasné i trvalé. Nabídky máme i na vybavení bytů, včetně nábytku a spotřebičů.“

Každý z obyvatel zničeného domu navíc dostane 50 tisíc korun. Zastupitelstvo rozhodlo rovněž o uvolnění jednoho milionu korun na likvidační a demoliční práce.

„Nejdřív objekt projde statik, který musí dovolit, aby tam mohli vejít příslušníci policie. Ti mají dohodnuté, že to projdou s rodinnými příslušníky, aby si mohli odvézt věci, které tam zůstaly. Co neodvezou, my uskladníme. Teprve potom se bude jednat o demolici," vysvětluje starostka.

Při nedělním neštěstí zemřelo nejméně pět lidí, z toho tři děti. Dva zranění jsou stále v kritickém stavu v ostravské nemocnici. Dalších devět zraněných je mimo ohrožení života. Třípatrový dům s šesti byty je kompletně zničený. Zítra statici rozhodnou, co s torzem domu bude dál.

Helena Šulcová, Martin Knitl, Jana Jeckelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme