Vědci kritizují plány šumavského parku na boj s kůrovcem

Vědci důrazně varují před plány nového vedení Národního parku Šumava. V prohlášení, které zaslali představitelům vlády a parlamentních stran, vyjadřují nesouhlas s vyhlášením kalamitního stavu kvůli kůrovci. Právě o něj nyní usiluje ředitel Správy parku Jan Stráský na Ministerstvu pro životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava

Šumava | Foto: Jiří Kamen

Zástupci vědecké obce se obávají plánované těžby dřeva i v dosud bezzásahových oblastech nebo použití chemických prostředků proti lýkožroutovi. Podle nich by to odnesla příroda.

„Z hlediska ochrany přírody, konec konců jsou to naturové biotopy, ptačí oblasti, v podstatě tím, že se Šumava přemění na holiny, tak tam rozhodně třeba takovému tetřevovi lepší domov nevytvoříme,“ , říká Jaroslav Vrba z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Naopak za ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského se postavil Svaz obcí Lipenska. Podle toho kůrovcem zničené lesy odrazují turisty a tím také poškozují ekonomiku zdejších obcí.

„Obce z toho nemají žádnou radost, ani z toho co díky ponechání polomu přispělo ke kůrovcové kalamitě a bude se muset vytěžit. Ale nikdo zatím ještě neřekl, jaké jiné alternativní opatření přijmout k tomu, aby se kůrovcová kalamita zastavila,“ uvedl Starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Stromy na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Nový ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský v prioritách hospodaření ruší například princip bezzásahovosti na už odsouhlasených 30 procentech území. Už v minulosti správci parku pro bezzásahové zóny udělili řadu výjimek, které kácení kůrovcem napadených stromů umožnily.

Petra Matoušková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme