Vědci měřili v Jablonci nad Nisou světelné znečištění

Jablonec nad Nisou zůstal na půl hodiny bez veřejného osvětlení. Světla zhasla kvůli měření takzvaného světelného znečištění. Ojedinělé sledování má přinést odpověď na to, jaké světelné znečištění vydávají obchodní centra, domácnosti nebo svítící reklamy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek Evropy v noci | Foto: NASA

Podle předsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Tomáše Maixnera měření ukázalo, že v Jablonci veřejné osvětlení rušivé není:

"Myslím si, že je zbytečné se znepokojovat. Veřejné osvětlení není samo osobě hrozbou. Hrozbou jsou například světelné reklamy, které svítí mnohonásobnou intenzitou než veřejné osvětlení."

Výsledky mají vědcům sloužit ke stanovení podmínek provozu světelných zdrojů a snížení nepříznivých účinků světla na noční prostředí, přírodu, lidi a zvířata. Závěry studie také mají přinést až třetinové úspory v nově navržených soustavách venkovního osvětlení.

Podobné měření se uskuteční i v dalších městech a obcích Libereckého kraje.

Liberec? Vhodné místo pro měření

Jak Maixner Radiožurnálu prozradil, konkrétně v Libereckém kraji se uskuteční měření ve čtvrtek.

"Ve čtvrtek v noci bude probíhat zmíněné měření v celém Libereckém kraji. Bude trvat přibližně hodinu," upřesnil v Radiofóru Maixner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum: Předseda Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Tomáš Maixner o měření rušivosti veřejného osvětlení.

"Smyslem celé akce je zjistit, do jaké míry se podílí na takzvaném rušivém světelném účinku veřejné osvětlení," prozradil koordinátor celého projektu.

Konkrétní čas Maixner z bezpečnostních důvodů neprozradil, akce ale bude monitorována hned na čtyřech místech.

"Akci budeme monitorovat z Kozákova, Ještědu, Bezdězu a z centra Liberce," uvedl koordinátor projektu.

Podle organizátorů byl Liberecký kraj k měření vybrán hned z několika určujících důvodů

"Liberecký kraj byl k měření vybrán z důvodu zastoupení všech enviromentálních prvků. Zanedbatelné nejsou ani topografické aspekty a vstřícnost Svazu obcí," vysvětlil Maixner.

Ivana Bernáthová, Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme