Vědci představili další studii zabývající se ovzduším na Ostravsku
Komise pro životní prostředí české Akademie věd v Praze pořádá seminář o vlivu špinavého ovzduší na lidské zdraví. Na semináři představila výsledky výzkumu Program Ostrava, který se zabývá právě nevalnou kvalitou ovzduší na Ostravsku.
„Když srovnáváme znečištění v Ostravě se znečištěním v jiných oblastech našeho státu, i když koncentrace jemnými prachovými částicemi jsou podobné a výrazně se neliší, tak se liší zejména v koncentracích karcinogenního benzoapyrénu,“ popisuje zásadní problém Ostravska Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.
Závěry výzkumu na Rádiu Česko představil Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV
Podle něj je Ostravsko jednou z nejvíce znečistěných oblastí v Evropě. „Co se týká koncentrací benzoapyrénu, tak je to v rámci Evropské unie jednoznačně nejhorší znečištění. Je potřeba říci, že polovina znečištění je na moravské straně Slezska a druhá polovina na polské straně, protože i charakter průmyslu je značně podobný,“ vysvětluje Šrám.
Znečištění má vliv hlavně na nemocnost dětí, ale například i na délku života. „Ukazuje se, že z hlediska střední délky života u mužů je o dva roky kratší než je průměr v České republice. Co se týká žen, tak tam je to podobné,“ popisuje vedoucí výzkumu.
Situaci by podle Šráma mohlo zlepšit zmodernizování starých průmyslových provozů: „Nejefektivnějším řešením je, když máte různé průmyslové provozy, které používají staré technologie, zmodernizovat je. Podobná situace, která je dnes na Ostravsku, byla v 60. letech v Porúří, kdy k tomu tenkrát vláda přijala rozsáhlý program a došlo k výraznému zlepšení. Podobnou situaci mají i v jiných státech.“