Vědci v Ostravě zkoumají, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví
Jak ovlivňuje zdraví lidí znečištěné ovzduší - to zjišťuje ojedinělý výzkum Akademie věd v Ostravě. Vytipovaní dobrovolníci nosí speciální monitorovací zařízení, které měří, jaké škodliviny dýchají.
Do výzkumu se zapojilo asi 30 dospělých obyvatel z ostravských Radvanic a Bartovic. Právě tam totiž sídlí největší znečišťovatel - hutní gigant ArcelorMittal Ostrava.
"Budou nosit dva dny monitor, který bude odebírat prachové částice z oblasti dýchací zóny a jeden den budou nosit sondu, která bude absorbovat těkavé látky ze vzduchu. Poté jim ještě bude odebrána krev a moč," vysvětlila vědkyně Anna Pastorková.
Vědci Akademie věd v Ostravě zkoumají, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví lidí. Reportáž Odpoledního Radiožurnálu připravila Silvie Mikulcová.
"Monitor se skládá ze dvou částí, které jsou spojené hadičkou. Jedna část je pumpička a druhá je hlavice, ve které je ukrytý filtr na zachytávání žádaných částic. Ten se pak posílá na rozbor," přiblížila Olga Štveráková z Akademie věd.
"Mám tři malé děti a chtěli bychom tím pomoct, zatím aspoň tatínkové, aby byly výsledky, které by se mohly použít k nějakém tlaku na státní úřady, aby se aspoň trošičku zlepšilo ovzduší, které tady máme," uvedl jeden z dobrovolníků, Ladislav Olšar.
Podobně se do výzkumu zapojili například krajští úředníci a městští strážnici v Karviné a Havířově. Jejich kolegové z Ostravy přístroje nenosily a ani nebudou. Nepřeje si to vedení města.
Vědci už mají i první výsledky - například ze studie zaměřené na děti. Právě z Radvanic a Bartovic. Podle vedoucího výzkumu Radima Šráma se potvrzuje, že trpí mnohem více třeba astmatem.