Vedení ČSSD zrušilo místní buňku strany v Duchcově, která je v koalici s DSSS

ČSSD zrušila svou organizaci v Duchcově na Ústecku. Místní sociální demokraté se tam v koalici spojili s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Ústřední výkonný výbor ČSSD rozhodl o duchcovské organizaci jednoznačně - proti jejímu zrušení nehlasoval nikdo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989, Bohuslav Sobotka

Slavnostní shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Vedení sociální demokracie požadovalo zrušení buňky už v listopadu, ústecký krajský výbor strany však navzdory Sobotkově výzvě místní organizaci nerozpustil. Sobotka proto dnes návrh na zrušení tamní organizace přednesl na ústředním výkonném výboru.

Sociální demokracie jakoukoli spolupráci s dělnickou stranou odmítá. Vedení ČSSD chtělo místní organizaci zrušit už v minulosti, ale ústecký krajský výbor to neudělal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení ČSSD zrušilo místní buňku strany v Duchcově. Podrobnosti zná redaktorka ČRo Lenka Jansová

„Je to i jasný signál české veřejnosti. My se nedomníváme, že lze na jakékoli úrovni spolupracovat s politickými silami, které propagují rasismus nebo porušování lidských práv a svobod,“ řekl Sobotka.

Sociálnědemokratický starosta Duchcova Zbyněk Šimbera to hodnotí jinak. Už dřív řekl, že na koalici s dělnickou stranou nevidí nic divného.

„Jsou uznanou legitimní stranou, tudíž se mohou účastnit voleb a pro mě jsou jako každá jiná strana,“ vysvětlil Šimbera v listopadu.

Třetím členem koalice jsou komunisté. Předseda ústeckého krajského výboru by měl podle šéfa strany Vojtěcha Filipa znovu vyzvat duchcovské politiky za KSČM, aby z této koalice s dělnickou stranou odešli.

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme