Vedení Horního Jiřetína se obává dalších sesuvů půdy pod zámkem Jezeří

Dalších sesuvů půdy a trhlin ve svahu pod zámkem Jezeří se obávají zastupitelé obce Horní Jiřetín. Žádají proto, aby se na Mostecku pozastavila těžba, dokud se oblast kolem lomu Československé armády neprozkoumá, zda je území bezpečné. Vedení obce se domnívá, že velké propady ve svahu jsou způsobeny postupující těžbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezeří znovu ohrožují trhliny, místostarosta nedalekého Horního Jiřetína Vladimír Buřt a geolog Jan Marek | Foto: Filip Jandourek

Situace je podle vedení obce Horní Jiřetín velmi vážná. Před několika týdny se tady utrhl velký kus půdy, poslední sesuv byl minulý týden. Už na první pohled je vidět, jak se svah pomalu trhá do těžební jámy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Benešová mluví přímo z místa o situaci v Horním Jiřetíně na Radiožurnálu.mp3

„Pokud by klimatické vlivy nebo třeba nějaký otřes byly rychlejší, než by se to podařilo technicky přitěžovat zezdola, je to nebezpečí, o kterém tady mluvíme, že ty trhliny by se mohly rozšiřovat proti svahu, samozřejmě do arboreta a mohly by eventuelně ohrozit jedinou přístupovou cestu k zámku,“ řekl geolog Jan Marek.

Zástupci Horního Jiřetína se snaží, aby byla pozastavena těžba a připravují s geology analýzu území, která ukáže, zda sesuv půdy bude pokračovat.

Kastelánka zámku Jezeří se obává, zda se zámek kvůli sesuvům půdy vůbec letos podaří otevřít, tedy pokud budou trhliny pokračovat až k ochrannému území zámku.

Horní Jiřetín uvažuje také o žalobě na těžební společnost Litvínovská uhelná. Ta naopak podle slov jejího generálního ředitele Petra Kolmana o zastavení těžby vůbec neuvažuje a lokalitu považuje za bezpečnou. Území prý podrobně sleduje a monitoruje.

Petra Benešová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme