Vedení Litvínova nesouhlasí s prolomením limitů těžby uhlí

Litvínovští nesouhlasí s prolomením limitů těžby, s nimiž počítá návrh nové státní energetické koncepce, který nyní prochází připomínkovým řízením. Těžba by se totiž poté přiblížila k jejich městu, a to by mohlo dopadnout jako nedaleký Most, jehož celá stará část byla kdysi kvůli uhlí nemilosrdně zbourána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžba hnědého uhlí na Mostecku | Foto: Pavel Eichler

Na zachování limitů se zastupitelé v Litvínově shodli před třemi lety. Podle litvínovských radních navíc podle nich dosud nikdo nepředložil studii, která se zabývá vlivem těžby na život lidí v regionu a na kvalitu životního prostředí.

Trvale negativní postoj města k případnému rozšíření těžby za limity potvrdil Radiožurnálu i litvínovský starosta Daniel Volák.

"Na postoji města Litvínova se nic nemění. Strana zelených nás požádala, abychom v rámci jednání rady města odsouhlasili negativní stanovisko ke státní energetické koncepci, což rada akceptovala, protože Strana zelených je součástí koalice v Litvínově," uvedl Volák.

Ústecký kraj se rozšíření těžby už nebrání

Naopak Ústecký kraj, který doposud ostře vystupoval proti rozšíření těžby, by nyní za splnění určitých podmínek s prolomením limitů souhlasil.

Radní Ústeckého kraje přijali na konci října usnesení, že pokud vláda rozhodne o prolomení limitů, musí to být jen pod podmínkou vyřešení všech střetů zájmů mezi těžebními společnostmi a vlastníky nemovitostí, včetně vyřešení zájmu jednotlivých obcí.

Případné pokračování těžby za limity ohrožuje obyvatele Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, jež by musely být zbourány. Hranice velkolomu ČSA by se navíc výrazně přiblížila Litvínovu.

Eva Holá, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme