Vedení Prahy uvažuje o zbourání budovy bývalého Federálního shromáždění

Budova bývalého Federálního shromáždění v Praze by se mohla zbourat. Jako jednu z variant řešení proměny horní části Václavského náměstí to dnes připustil primátor Bohuslav Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Svoboda, pražský primátor | Foto: Šárka Ševčíková

„Jedna z architektonických úvah je o tom, že budova Federálního shromáždění je velmi složitá stavba a že plodinová burza, která tam původně byla, je uvnitř parlamentu schovaná, takže by bylo možné odstranit to, co je okolo, a že by se znovu objevila. Je to jen ukázka toho, že možností, jak řešit problematiku Václavského náměstí a magistrály je celá řada,“ vysvětluje primátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl pražský primátor Bohuslav Svoboda

Masivní budova vyrostla mezi národním muzeem a Státní operou na přelomu 60. a 70. let, jejím autorem byl architekt Karel Prager. Po zániku Československa sloužila jako sídlo rádia Svobodná Evropa, nyní patří Národnímu muzeu.

Zahloubení magistrály je podle Svobody nevýhodné

Svoboda zároveň uvedl, že problematiku magistrály v centru Prahy nemá smysl řešit před dokončením vnějšího silničního okruhu. Varianta krátkého tunelu, který by měl zavést dopravu z magistrály u Národního muzea pod zem, je podle něj navíc chybná: „Myslím si, že uvažovaná varianta krátkého zahloubení jenom v oblasti horního okraje Václavského náměstí je ekonomicky a dopravně velmi nevýhodná."

"Myslím si, že tato varianta by neměla být řešením té věci. Všechno ostatní, co leží na stole, bude podrobeno velmi zásadní ekonomické a technické analýze tak, abychom v okamžiku, kdy bude dokončen okruh, mohli zahájit řešení, které by už bylo definitivní,“ dodal primátor.

Svoboda navíc dodal, že problematické je také zavedení mýtného v centru města, dokud nebude dokončen vnitřní městský okruh.

Jana Zemanová, Ondřej Černý, Jan Herget, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme