Vedení pražského magistrátu čeká na třetí audit projektu Opencard

Kvůli projektu Opencard došlo včera k výměně na postech ředitelů odboru informatiky pražského magistrátu. Vedoucího odboru informatiky Václava Krause nahradil radní Milan Richter. Z auditu, který provedla radnice vyplývá, že pražský magistrát je až příliš závislý na firmě Haguess, coby exkluzivním dodavateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Marián Vojtek

Pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková podala kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Magistrát si nezjednal externě řízení projektu, které by pak mohlo být kontrolováno. Nedělal to profesionál. Celé to bylo dáno dohromady podle objednávky, kterou sepisovali lidé s touto firmou spojení," řekla na Rádiu Česko Ryzlinková a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Opencard mluvil na Rádiu Česko pražský radní Milan Richter.

"Přestože byl projekt předán a plně zaplacen, není předán ve sjednané výši, chybí celé části, není udělaná záloha. Může spadnout software, lidé ztratí peníze, které tam vložili, protože nebude žádná záloha."

Richter odpovědnost odmítá

To ale odmítá pražský radní a nově zvolený náměstek pražského primátora Milan Richter, který převzal pravomoci magistrátního odboru informatiky:

"Já si myslím, že projekt je z roku 2006 a musíme počkat na závěry auditů. To, co říká paní Ryzlinková, jsou poplašné zprávy, tak to určitě není."

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Opencard mluvil na Rádiu Česko Marián Hošek z KDU-ČSL.

Richter jakoukoliv odpovědnost za projekt Opencard odmítá, do jeho kompetence bude spadat až od února:

"Opencard stále ještě řeší můj kolega Blažek a to do konce ledna. Potom převezmu projekt já. Do té doby by měly proběhnout audity a mělo by být známa odpovědnost a případná pochybení. Informatika by měla být jako celek. Já jsem u zrodu Opencard nebyl. Já tehdy nebyl ani v zastupitelstvu. Nyní je hlavně potřeba počkat si na výsledky auditů."

Rudolf Blažek se zase brání, že projekt už zdědil takto nastavený po primátorovi Pavlu Bémovi, který Opencard vedl na začátku a předal ho Blažkovi v roce 2007.

Praha si již nechala vypracovat dva audity, oba svorně tvrdí, že došlo k mnoha pochybením.

"Nezpochybňuji dosavadní audity, ale nebyli zatím připomínkovány, oponovány. Počkám si, zda se tedy všechny okolnosti potvrdí. Audity sice něco stojí, ale projekt je tak zásadní, že je třeba to prošetřit. Potřebuji také zhruba měsíc na to, abych se v kauze zorientoval. Zatím není projekt ani v mé kompetenci," uvedl Richter.

Lidovci vyzívají k odstoupení

Kvůli projektu Opencard vyzval k rezignaci vedení pražské radnice předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Odejít by podle něj měl primátor Pavel Bém a radní Martin Langmajer a Milan Richter.

"Pan Cyril Svoboda by měl být velmi opatrný v hodnocení těchto záležitostí ve vztahu k mé osobě. Já u hlasování o projektu nebyl," reagoval na výzvu Richter.

"Když si člověk přečte audit, podezření je tam mnohem více. Myslím, že je oprávněné, aby věc vyšetřila policie. Projekt Opencard je jedním výrazným projektem, ale podobných pochybných projektů je v Praze více," připojil se k předsedovi své strany Marián Hošek, z pražské organizace KDU-ČSL.

Podle radního Richtera se na kauze Opencard bude chtít před volbami zviditelnit mnoho politických partnerů. "Já si ale myslím, že Opencard je dobrým projektem a přesvědčíme Pražany, že má svůj smysl," dodal Richter.

Rádio Česko, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme