Veletrh Holiday World inspiruje k cestám za poznáním přírody i lidských děl

Veletrh Holiday World na pražském Výstavišti nabízí spoustu tipů k zajímavým cestám. Návštěvníci je najdou na stáncích cestovních kanceláří, ale hlavně národních turistických centrál. Veletrh je otevřen do 17 hodin. Tématem letošního turistického roku jsou tradice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístav v Bergenu, Norsko | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

„Věřím, že to bude zajímavá inspirace, zase se podívat na Švýcarsko trochu jinak, protože ty tradice tam žijí průběžně, nikdy to nebylo nijak přerušeno. A jedna z těch významných akcí, která se koná v mnoha regionech, je vyvádění a svádění krav,“ říká ředitelka pražské kanceláře Schweiz Tourismu Alena Koukalová a pokračuje:

„Přes zimu žijí v údolí, někdy v půlce června, když sleze sníh, obvykle nějak slavnostně jsou vyváděny do hor. Pak se zase vracejí, jsou krásně ozdobené, mají na hlavě takové stromečky. To jsou asi takové nejtradičnější zvyky, pro nás exotické a neobvyklé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Inspiraci pro milovníky turistiky nasbíral na veletrhu Holiday World redaktor Jaroslav Skalický

Slovinsko na Holiday World představuje fanouškům horské turistiky novou trasu, která se jmenuje Alpe Adria Trail. Měří skoro 600 kilometrů a kdo ji urazí celou, pozná nejen krásnou přírodu, ale i rozdílná kulturní prostředí.

„Zdůrazňujeme, že je to vhodné také pro rodiny, jsou to příjemné úseky, které se dají dělat s malými dětmi. Ta cesta vede přes tři země, startujeme v opravdu alpské oblasti u Grossglockneru, vede to přes údolí Mölltal, přes právě Slovinsko s krásnou oblastí Kraňské Hory, Julských Alp, Triglavu. Končí u moře v Itálii,“ upozorňuje Yvette Polašek.

Skvělý spisovatel Karel Čapek také cestoval. Své postřehy pak sepsal do několika knih, jednou z nich byla Cesta na sever. Zájemci se mohou vydat po jeho stopách.

„Pojedeme postupně pět různých tras, které povedou přes Dánsko, Švédsko do Norska. A potom, tak jako Karel Čapek, budou využívat pobřežní plavbu Hurtigruten podél norského pobřeží, což je velkým snem všech Norů. Tato plavba bývá označována za jednu z nejkrásnějších na světě,“ ujišťuje znalec Skandinávie Petr Burianm z Periskopu.

Kdo má raději městskou turistiku, může do Budapešti na jarní hudební festival. „Jarní festival je od 26. března do 7. dubna. Na různých místech tam vystupují umělci ze všech koutů světa, třeba maďarská Státní opera předvádí Wagnerova Parzifala, v Paláci umění budou krásné koncerty. Je to snad nejpříjemnější období, co se týče poznání maďarského hlavního města, je to prostě úžasné,“ zve Andráš Sziranyi, ředitel Maďarské turistiky v Praze.

Jaroslav Skalický, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme