Velká Bíteš si stěžuje na hluk z dálnice. Resort slibuje, že ho modernizace sníží

Kolem modernizovaných úseků dálnice D1 bude tišeji. Garantuje to ministerstvo dopravy. Lidé ve Velké Bíteši na severovýchodě Vysočiny mají dokonce písemnou záruku. Obec je v mírném dolíku hned vedle dálnice a lidé provoz velmi intenzivně vnímají. Po opravách má hodnota hluku klesnout na snesitelnou úroveň. Jinak resort postaví protihlukové stěny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modernizace dálnice D1 | Foto: Libor Plíhal

Pan Jaroslav i mladí manželé z Velké Bíteše potvrzují, že jim hluk vadí.

„Je slyšet vždy podle toho, jak jde vítr,“ říká Hana Blažková. „Hlučnost nás ruší. Je to nad limitem,“ přidává se její manžel Radim. Podle něj pomáhají jen zavřená okna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hluk z D1 by se měl díky modernizaci dálnice snížit. Ve Velké Bíteši na Vysočině natáčel Milan Kopecký.

Velká Bíteš je v údolí. Obtěžovány jsou tak především části města ve stejné výšce, jako je dálnice. „Část, která je bezprostředně u dálnice, leží v jejím stínu. Větší část, která je na protilehlém kopci, však trpí mnohem více,“ vysvětluje starosta Milan Vlček.

„Město dostalo písemnou garanci, že po rekonstrukci úseku Velká Bíteš – Lhotka i Velká Bíteš - Devět křížů budou provedena měření. Pakliže nebudou hlukové limity v souladu s normou, budou provedena opatření, to znamená stavba protihlukových stěn,“ dodává.

Práce na dálnici je pro obyvatele Velké Bíteše poměrně velkou zátěží, městu ale podle starosty nehrozí dopravní zácpy. Na řidiče tam totiž čeká ještě více dopravních komplikací, než na samotné dálnici.

Modernizace D1 - stav k 12.-20.5.2013 | Foto: Český rozhlas

Milan Kopecký, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme