Velká města čelí problémům s vydáváním nových elektronických občanek

Vydávání elektronických občanských průkazů dál provázejí problémy. A to hlavně ve velkých městech, která nestíhají vyřizovat zvýšený počet žádostí. Od ledna se totiž snížil počet výdejních míst, a to jejich zřizování komplikuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový občanský průkaz (ilustrační foto) | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Centrum správních agend v Kladně v místě výdeje občanských průkazů je dopoledne celkem zaplněné. A nevypadá to, že by úředníkům práce zrovna odsýpala od ruky. Lidé tu přesto odevzdaně čekají na vyřízení své žádosti.

„Čekáme, že tady budeme čekat dlouho,“ vtipkuje jeden žadatelů. „Já jsem čekal na udělání tři hodiny,“ doplňuje další. U ostatních se doba čekání pohybuje kolem jedné hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

elektronické občanky - problémy ve stř.Čechách.mp3

Podobná čekací doba na výdej občanského průkazu je třeba i v Kolíně nebo v Kutné Hoře. Možné důvody vysvětluje kladenský primátor Dan Jiránek:

„My jsme od začátku avizovali, že zvlášť ty větší trojkové obce, jako je Kladno, potřebují těch pracovišť více. Samozřejmě se to potvrdilo,“ reaguje primátor.

Kladno proto přidá od března další úřední den. Stejný postup zvolili i v Benešově, kde navíc na tuto agendu přijmou dalšího úředníka. Mladá Boleslav vyšla žadatelům vstříc rozšířením úředních hodin.

Menší města naopak žádné velké problémy nehlásí

Fronty netrpělivých čekajících nejsou v Berouně ani v Hořovicích na Berounsku, v Mělníce, v Kralupech nad Vltavou nebo Neratovicích.

Malý zájem je všude o průkazy s čipem, hlavně kvůli tomu, že stojí 500 korun. „Ať to dají mladým, my máme normální. My nebudeme používat žádný elektronický podpis,“ reagují starší žadatelé.

Starší lidé na kladenském úřadě si nepřipouštějí, že i jejich obyčejný občanský průkaz už bude elektronický.

„Jestli stát nemá prostředky na to, aby nás vybavil novými pracovišti, tak některé obce, třeba Kladno, jsou ochotné si ty mašiny koupit. Pak ale potřebujeme, aby ta podpora byla zajištěna ze strany ministerstva. Nemůžeme dotovat z daní našich občanů státní správu,“ popisuje další možný postup kladenský primátor.

Díky novinkám v oblasti elektronických občanek ale můžete i ušetřit čas, zažádat o průkaz je teď možné kdekoli bez ohledu na trvalé bydliště.

Na druhou stranu výdejových míst ubylo a lidé třeba z Benátek nad Jizerou si teď musí pro občanský průkaz dojet až do Mladé Boleslavi. Dřív vše vyřídili v místě, změnu tedy vůbec nevítají.

Jakub Viliš, Jana Káninská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme