Velká voda poničila i Krkonošský národní park. Škody překročí sto milionů korun

Máte rádi turistiku a chystáte se na dovolenou do Krkonoš? Pokud ano, připravte se hlavně ve východní části na problémy. Desítky kilometrů značených turistických cest totiž nedávná povodeň významně poškodila anebo úplně zničila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně poničily i národní park v Krkonoších - Svoboda nad Úpou

Povodně poničily i národní park v Krkonoších - Svoboda nad Úpou | Foto: KRNAP

Obrovské škody voda napáchala třeba na modře značené cestě podél Honzova potoka v Horním Maršově. Tahle cesta už prakticky neexistuje, původně to přitom byl nedávno vybudovaný štětovaný chodník.

"Štětování je technologie, kdy se zapouštějí kameny nastojato do země. Pokud se štětovaný chodník dobře udělá, vydrží staletí. Ale ani tak dobře štětovaný chodník, jako byl ten na Honzově potoce, nepřežil obrovskou povodeň, která nás postihla," říká Michal Skalka ze správy KRNAP a současně ukazuje, že voda chodník nejen úplně zničila, ale navíc v jeho původní trase vyhloubila až tři metry hluboké koryto.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčel Václav Plecháček

Další obrovské škody hlásí správci parku třeba ze zvonkové cesty na Černé hoře. Ta je sice od vody daleko, ale zničila ji bahnitá lavina z vodou podemletého a udrženého svahu širokého zhruba 300 metrů.

„Tohle se stalo v roce 1897 v Obřím Dole. Jsou toho plné kroniky. Máme i spoustu fotek. Ale že by se to stalo někdy jindy a někde jinde, o tom jsme opravdu neslyšeli,“ pokračuje Skalka.

Poničených míst národního parku jsou přitom desítky a škody je i několik dní po povodni velmi těžké odhadnout.

„V tomto okamžiku chodí kolegové strážci po východních Krkonoších a sčítají škody. Zjišťují, co bude potřeba udělat. Od toho se odvine i rozpočet. Budou to desítky, možná stovky milionů,“ uvádí Michal Skalka.

Správa parku už teď řeší, kde takovou sumu vůbec získat - část bude z pojistek, další peníze dá ministerstvo životního prostředí, ale opravy mohou trvat několik týdnů, měsíců a v některých případech i let. Turisty tak čekají komplikace.

Musí počítat s tím, že se může stát, že tam ta cesta nebude. Nebo že v lese bude stát bagr a bude ji opravovat. A poškozené místo budou muset obejít třeba lesem,“ doplňuje Michal Skalka.

Senioři, rodiny s kočárky a nebo hendikepovaní by si tak ještě před případným výletem měli na informačním středisku Správy parku ověřit, jestli se do místa, kam mají namířeno, vůbec dostanou.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme