Velké Meziříčí se přeneslo do roku 1909, lidé si připomínají císařské manévry

Nejen příznivci vojenství se sjeli do Velkého Meziříčí. O víkendu zde probíhají operace, které ztvárňují dobu císařských manévrů z roku 1909. Návštěvníci také můžou posedět ve vojenském hostinci a prohlédnout si císařský stan nebo výzvědné pozorovací balóny. Uvidí také kejklíře, divadelníky nebo siláckou show.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velké Meziříčí se přeneslo do roku 1909, lidé si připomínají přítomnost armády Rakousko-Uherska | Foto: Hana Mikulincová

Obyvatelé Velkého Meziříčí uvítali rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Ve městě se před 105 lety setkal se svým německým protějškem Vilémem II.

Hlavní program historických slavností se odehrává v zámeckém parku, kde mají lidé možnost vidět ukázky tehdejších bojových operací, polní kuchyni i výzbroj vojáků.

„Rakouský voják byl standardně vybaven puškou Mannlicher vzor 1895, která měla schránku na pět nábojů. Byla to opakovací puška,“ přibližuje Vít Odstrčil z Česko Slovenské asociace přátel vojenské historie.

Události z roku 1909 prožívala s celou rodinou i místní rodačka Jaroslava Holá: „Respekt nebo obavy z toho jsou, když si člověk představí, jak to všechno bylo. Příjezd a vojáci, je to krásné.“

Na nádvoří zámku ve Velkém Meziříčí je pro návštěvníky připraven také rozsáhlý automobilový park s bicykly a motocykly. Slavnosti potrvají do večera a podobný program bude pokračovat také zítra.

Hana Mikulincová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme