Velké množství alkoholu je pro organismus obrovskou zátěží. Cukrovkáři mohou i zemřít

Při silvestrovských oslavách se většinou nedodržují rady týkající se střídmé konzumace jídla a alkoholu. Výsledkem jsou rozsáhlé škody na zdraví, které mohou v nejhorším případě vést až ke smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na baru (ilustr. obr.)

Na baru (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Alkohol snáší každý člověk různě. Záleží na tom, v jaké jsme kondici, jak alkohol snášíme a jaké máme další nemoci.

„Například pro lidi s cukrovkou je pití většího množství alkoholu velmi nebezpečné. Pokud například užívají lék, který se jmenuje metformin, tak ten se s alkoholem naprosto nesnáší. Dochází k těžkým reakcím a poškozením jater,“ říká třeboňská lékařka Jana Tichá a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

S třeboňskou lékařkou Janou Tichou natáčela redaktorka Mária Pfeiferová

„Lidé, kteří berou inzulin, jsou ohroženi hypoglykemií, stavem, kdy prudce poklesne hladina alkoholu v krvi. Projeví se to bezvědomím, které okolí může snadno zaměnit za běžný hypoglykemický stav, ale ten právě může být spuštěn alkoholem a člověk může zemřít, pokud mu včas nepodáme cukr.“

Udává se, že je méně škodlivé pít malé množství alkoholu denně, než jednou za čas požít jeho velké množství.

„Kardiologové doporučují malé dávky vína nebo jiného alkoholu jako prevenci srdečně-cévních onemocnění. Ale lékaři z léčeben pro odvykání alkoholu by s nimi určitě nesouhlasili. Nikdo z nás totiž neví, jestli je typem člověka, který si lehce zvyká na kouření, alkohol nebo drogy, nebo jestli dokáže společensky v malých množstvích pít po celý život. Na to je potřeba být opravdu opatrný,“ upozorňuje lékařka.

Jako každý extrém, i velké množství alkoholu je obrovskou zátěží pro organismus.

Barman Jan Braniš připravuje koktejl | Foto: Jakub Říšský

„Alkohol je nervový jed. Ve velkých množstvích ho musí játra zpracovat a zneškodnit, což určitou dobu trvá. Mezitím se objevují další příznaky jako předávkování - bušení srdce, průjmy, nadměrná veselost, ale někdy i nadměrný smutek, ztráta pozornosti. Poslední stádium je narkotické – otravy alkoholem, kdy lidé upadají do spánku až bezvědomí,“ popisuje.

Opatrní by měli být hlavně mladí lidé, děti a ženy. „Jsou například různé druhy etnik, například indiáni, kteří alkohol také velice špatně odbourávají,“ dodává lékařka.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme