Velké sněhové sochy na Pustevnách v Beskydech letos poprvé tvořily také děti

Mezinárodní sochařské sympozium Sněhové království na Pustevnách v Beskydech se letos rozšíří o soutěž škol. V Česku jde o výjimečnou akci. Do klání postoupilo celkem pět žákovským týmů, které dostaly jediný úkol. Vytvořit sochu z velkého sněhového kvádru podle předem schváleného návrhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hoši z Vidče se rozhodli, že vytvoří sněžnou sovu | Foto: Andrea Kratinová

To ráno sevřely hory třeskuté mrazy, teploměry vykazovaly okolo minus deseti stupňů Celsia. Přesto se na pomyslný start postavilo všech pět týmů v předem daném složení.

Mezi nimi také Vojtěch Bařinka z Vidče, který přišel se svou skupinou ze základní školy z Rožnova pod Radhoštěm vytesat sněžnou sovu podle dřevěné předlohy.

„Starořecká sovička vyřezávaná, takový spíš výr. Je to taková lehce naivní řezba a vlastně má ještě v sobě vyřezaný otvor, za peřím, a v sobě má ještě jednu malou sovičku. To budeme tvořit, pokusíme se o to - sova v sově," popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Pustevnách natáčela reportérka Andrea Kratinová

Mé zkřehlé prsty sotva mačkaly spoušť fotoaparátu a měly co dělat i tehdy, když přidržovaly mikrofon. Mladý sochař Vojtěch Bařinka se ale coby pravý Valach vybavil do hor lépe než já.

„Já jsem včera večer vylezl ven a zjistil jsem jaký je mráz, tak jsem si řekl, že se obleču tak, aby mi nebyla zima. Takže vypadám tak, jak vypadám - zachumlaný, trošku jak ze Sibiře, takový vaťák."

Jestliže Vojtěch Bařinka se proti mrazu vybavil teplým oblečením, jeho kolegyně ze Základní umělecké školy z Rožnova pod Radhoštěm zvolily podle Moniky Urbanové zcela jiné řešení.

„My se za chvilku chystáme do hospody, takže zatím nám je dobře, nějak to zvládáme," říká jedna z nich.

Mladé umělkyně ještě ráno netušily, co ze sněhu vytvoří. Tak nechaly věcem podle Moniky Urbanové volný průběh.

Tady se tvoří zasněžená krajina | Foto: Andrea Kratinová

„My děláme takovou abstrakci, vlastně ani nevíme, tak děláme, co nás napadne. Ale v podstatě děláme tady ty okolní stromy, takže je to taková krajina."

Děti ze základní školy Sedmikráska v Rožnově pod Radhoštěm dokonce o názvu sochy hlasovaly. Vítězný návrh představila jejich učitelka Martina Sumcová: „Zvítězil název Květ a měla by to být taková ratolest nesoucí naději, symboliku."

„Každý si měl donést nějaký svůj nástroj, který doma objevil, třeba nějakou lopatku na uhlí, nějakou velkou lopatu, nějaké zahradnické nářadí, a my máme vybavení také ve škole, tak nějaké zednické lžíce, škrabky a podobné věci," dodává.

Prvního vítěze v soutěži vybere odborná porota, dalšího diváci a v neposlední řadě svého favorita mezi sebou zvolí také samotní soutěžící.

Andrea Kratinová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme