Velké sněhové sochy na Pustevnách v Beskydech letos poprvé tvořily také děti

Mezinárodní sochařské sympozium Sněhové království na Pustevnách v Beskydech se letos rozšíří o soutěž škol. V Česku jde o výjimečnou akci. Do klání postoupilo celkem pět žákovským týmů, které dostaly jediný úkol. Vytvořit sochu z velkého sněhového kvádru podle předem schváleného návrhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hoši z Vidče se rozhodli, že vytvoří sněžnou sovu | Foto: Andrea Kratinová

To ráno sevřely hory třeskuté mrazy, teploměry vykazovaly okolo minus deseti stupňů Celsia. Přesto se na pomyslný start postavilo všech pět týmů v předem daném složení.

Mezi nimi také Vojtěch Bařinka z Vidče, který přišel se svou skupinou ze základní školy z Rožnova pod Radhoštěm vytesat sněžnou sovu podle dřevěné předlohy.

„Starořecká sovička vyřezávaná, takový spíš výr. Je to taková lehce naivní řezba a vlastně má ještě v sobě vyřezaný otvor, za peřím, a v sobě má ještě jednu malou sovičku. To budeme tvořit, pokusíme se o to - sova v sově," popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Pustevnách natáčela reportérka Andrea Kratinová

Mé zkřehlé prsty sotva mačkaly spoušť fotoaparátu a měly co dělat i tehdy, když přidržovaly mikrofon. Mladý sochař Vojtěch Bařinka se ale coby pravý Valach vybavil do hor lépe než já.

„Já jsem včera večer vylezl ven a zjistil jsem jaký je mráz, tak jsem si řekl, že se obleču tak, aby mi nebyla zima. Takže vypadám tak, jak vypadám - zachumlaný, trošku jak ze Sibiře, takový vaťák."

Jestliže Vojtěch Bařinka se proti mrazu vybavil teplým oblečením, jeho kolegyně ze Základní umělecké školy z Rožnova pod Radhoštěm zvolily podle Moniky Urbanové zcela jiné řešení.

„My se za chvilku chystáme do hospody, takže zatím nám je dobře, nějak to zvládáme," říká jedna z nich.

Mladé umělkyně ještě ráno netušily, co ze sněhu vytvoří. Tak nechaly věcem podle Moniky Urbanové volný průběh.

Tady se tvoří zasněžená krajina | Foto: Andrea Kratinová

„My děláme takovou abstrakci, vlastně ani nevíme, tak děláme, co nás napadne. Ale v podstatě děláme tady ty okolní stromy, takže je to taková krajina."

Děti ze základní školy Sedmikráska v Rožnově pod Radhoštěm dokonce o názvu sochy hlasovaly. Vítězný návrh představila jejich učitelka Martina Sumcová: „Zvítězil název Květ a měla by to být taková ratolest nesoucí naději, symboliku."

„Každý si měl donést nějaký svůj nástroj, který doma objevil, třeba nějakou lopatku na uhlí, nějakou velkou lopatu, nějaké zahradnické nářadí, a my máme vybavení také ve škole, tak nějaké zednické lžíce, škrabky a podobné věci," dodává.

Prvního vítěze v soutěži vybere odborná porota, dalšího diváci a v neposlední řadě svého favorita mezi sebou zvolí také samotní soutěžící.

Andrea Kratinová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme