Velký Týnec na Olomoucku ovládne Napoleonovo vojsko. Ale jen na víkend

Víkend ve Velkém Týnci na Olomoucku bude patřit Týneckým napoleonským slavnostem. Francouzi ovládnou obec a připomenou dvousté výročí Napoleonova tažení do Ruska. Do vesnice přijíždí na 250 vojenských nadšenců z celé Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napoleon Bonaparte | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Svá ležení rozbijí doboví vojáci přímo v obci. Na jedné straně stoupenci Napoleona, na straně druhé vojáci rakouského císařství, tedy i Češi, Slováci a další národnosti. Velký Týnec tak ovládnou příznivci vojenské historie a napoleonských válek zvlášť.

„Přijedou ze střední i západní Evropy, od Rakouska přes Maďarsko, Slovensko, Polsko, Německo a Francii. Přijedou také Rusové a Bělorusové,“ upřesňuje jeden z organizátorů Petr Hanuška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Týnecké slavnosti jsou největší oslavou dvoustého výročí tažení napoleonských vojsk do Ruska ve střední a západní Evropě. Jsou také pilotním setkáním těchto nadšenců v olomouckém regionu. „U nás, na severní Moravě je to poprvé a na dlouhou dobu také naposledy,“ doplňuje Hanuška.

Velký Týnec vybrali organizátoři kvůli klidnému historickému centru obce, dobré dopravní dostupnosti a také proto, že místní mají zkušenosti s přípravou větších akcí. Obec se tak na víkend změní na vesnici z počátku 19. století.

Do Týnce má dorazit kolem dvou set uniformovaných mužů, kteří postaví dobové stanové ležení. Dnešní noc stráví stejně jako v roce 1812 na slamnících. Zítra je čeká řada bitev a přestřelek před zraky diváků. Nebude chybět ani dobový jarmark a vystoupení folklórních souborů.

Jana Zemková, Eva Presová, Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme