Věra Marešová se do nemocnice v Rumburku zřejmě nevrátí. Bude žádat náhradu škody

Bývalá zdravotní sestra rumburské nemocnice Věra Marešová chce žádat o náhradu škody. Soud ji nepravomocně zprostil obžaloby, která ji vinila z vraždy šesti pacientů. Státní zástupce přitom žádal pro Marešovou doživotí. Případ teď bude řešit pražský vrchní soud. Pokud i ten Marešovou osvobodí, bude moci o odškodnění zažádat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Marešová po osvobozujícím rozsudku ústeckého krajského soudu

Věra Marešová po osvobozujícím rozsudku ústeckého krajského soudu | Zdroj: ČTK

Do nemocnice v Rumburku na Děčínsku se ale Věra Marešová pravděpodobně nevrátí.

„Vzhledem k tomu, že byly velmi silně narušeny interpersonální vztahy, pravděpodobně nebudeme jednat o jejím nástupu,“ vysvětlil předseda představenstva Lužické nemocnice Karel Schäfer s tím, že Marešová odešla z nemocnice dohodou.

Ona sama je rozhodnuta domáhat se odškodnění. „Určitě budu žádat náhradu škody,“ uvedla po zprošťujícím nepravomocném rozsudku ústeckého krajského soudu Věra Marešová. Ve vazbě strávila více než rok.

Zásadní byl revizní posudek

Na případ údajně podezřelého úmrtí upozornil v červnu roku 2014 lékař Petr Vondráček. „Smrt na předávkování draslíkem se vyšetří velmi těžce,“ řekl tehdy Vondráček. Následně se začala o případ zajímat policie.

V srpnu vzal soud do vazby Věru Marešovou, tu následně v září 2014 propustil, aby na ni po rozšíření obžaloby o dalších pět případů na konci listopadu opět uvalil vazbu.

„Stěžejním podkladem pro rozšíření trestního stíhání byl vypracovaný znalecký posudek,“ řekl tehdy státní zástupce František Stibor.

Ženě hrozilo až doživotí, které také státní zástupce ve své závěrečné řeči navrhl. Posudek obžaloby ale nejprve shodil posudek, který si nechala vypracovat obhajoba, a následně také revizní posudek, zadaný soudem. Ten měl určit příčiny úmrtí u pacientů. Svými závěry zpochybnil, že byly důvodem úmrtí vysoké dávky draslíku.

„Ve všech případech se dá konstatovat, že žádný ze záznamů nebo z laboratorních výsledků nesvědčí pro skutečnost, že by tito jedinci zemřeli po zevně podaném draslíku,“ vypověděl před soudem jeden z autorů revizního posudku, Martin Dobiáš z olomoucké fakultní nemocnice.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme