Verdikt nad drogovým dealerem padl u teplického soudu za necelou hodinu

Devětadvacetiletý muž prodával ve svém obchodě v Teplicích také pervitin. Půjde za to na tři roky do vězení. Tak dnes po necelé hodině rozhodl teplický soud. Nebývá obvyklé, že v podobných kauzách padne pravomocný rozsudek tak rychle. Tentokrát se to podařilo také díky neformální domluvě obou stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Obžalovaný muž svou vinu až do začátku procesu popíral. Kdyby se nepřiznal, mohlo by jednání trvat měsíce. Mezi deseti svědky byli totiž podle soudce Miroslava Čapka většinou narkomani.

„Protože jsou to většinou bezdomovci, osoby na pohybu, nedají se obeslat poštou. V podstatě se musí nechávat předvádět policií.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s drogovým dealerem v Teplicích informuje Gabriela Hauptvogelová

Státní zástupce původně v obžalobě navrhoval čtyř až pětileté vězení. Muž ale nakonec bezvýhradně vinu přiznal.

„Takže jsme s ohledem na jeho postoj, jeho souhlas, souhlas obhajoby jakož i souhlas státní zástupkyně mohli tyto svědecké výpovědi pouze přečíst a listinné důkazy jsme mohli stranám pouze předložit, aniž bychom je museli slovo od slova předčítat,“ vysvětluje soudce Čapek.

Součástí neformální domluvy bylo i to, že se dosud netrestaný muž proti rozsudku neodvolá. I díky tomuto vstřícnému přístupu zřejmě dostal dealer jen tříletý trest a byly mu zabaveny všechny peníze, které měl v obchodě.

„S ohledem na postoj obžalovaného jsem předpokládala, že soud mohl rozhodnout i o mírnějším trestu, než uložil. Nejde ani tak o peníze, ale o výši trestu, který mu byl uložen, protože byl v rozpětí sazby dvou až deseti let. Takže s ohledem na jeho postoj mohl být trest uložen i na samé spodní hranici, tedy ve výměře dvou let,“ okomentovala verdikt obhájkyně Lucie Kýčková.

Dohoda o vině a trestu možná nebyla

Nejen v takovémto případě by obhájkyně přivítala možnost využít takzvané dohody o vině a trestu. Její klient by se přiznal ještě v přípravném řízení a se státním zástupcem by pak ‚licitovali‘ o výši trestu.

„Všechno by vedlo k tomu, že řízení by bylo urychleno. A v mnoha případech by to bylo nejen ku prospěchu obžalovaného, ale i obžaloby samotné,“ tvrdí obhájkyně.

To ale tentokrát nebylo možné - obžalovaný se totiž přiznal až v hlavním líčení a nakonec mu hrozilo více než osm let vězení, což je také jedna z podmínek pro dohodu. Soudce Miroslav Čapek by uvítal trochu jiná pravidla.

„Já si myslím, že by se mohlo jednat o všechny trestné činy, které jsou v řízení před okresními soudy, kde jsou sazby do deseti roků. Takže kdyby tahle možnost byla i v těchto případech, ale nejenom v přípravném řízení, ale tak, abychom tak mohli učinit i po nařízení hlavního líčení, kdy dojde k zásadní změně postoje obžalovaného,“ říká soudce.

To by se ale musel změnit zákon. Standardní dohodu mezi státním zástupcem a obhajobou o vině a trestu zažije teplický soud 21. února v případě podvodu.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme