Veřejnost může nahlédnout do nového depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea

Uměleckoprůmyslové muzeum dnes zve poprvé a naposled veřejnost do nového Centrálního depozitáře v pražských Stodůlkách. Do netradiční pětipodlažní kruhové budovy muzeum brzy nastěhuje víc než půl milionu sbírkových předmětů. Její stavba trvala dva roky a stála víc než 300 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální depozitář Uměleckoprůmyslového muzea v pražských Stodůlkách | Foto: ČTK

„Nacházíme se v takzvané mokré místnosti. Je tady digestoř, protože pracujeme s organickými rozpouštědly, máme tady modelářský stůl a bude tu i modelářský kruh,“ popisuje restaurátorskou dílnu skla, keramiky a porcelánu Barbora Valentová.

I do těchto prostor budou moci návštěvníci v rámci dne otevřených dveří nahlédnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražských Stodůlkách se otevřel nový Centrální depozitář UMPRUM. Nahlédla do něj i Veronika Štefanová

Sbírka skla, keramiky a porcelánu bude ve třetím, takzvaném modrém patře. Muzeum v něm uloží asi 70 tisíc sbírkových předmětů od starověku až po současnost.

„Máme tady hlavně otočné skříně, pojízdné regály, do kterých se dají méně choulostivé věci. Ty nejchoulostivější budou uloženy v takzvaných pevných regálech a také jsou tady paletové systémy, na které půjdou ty nejtěžší věci, jako třeba moderní sklo a keramika,“ říká kurátor Milan Hlaveš.

Mnoho let odkládaná stavba by měla pojmout četné muzejní sbírky, a odlehčit tak hlavní budově | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

V dalších dvou patrech najdou návštěvníci sbírku nábytku, kovů a různých materiálů, označenou barvami zelenou a oranžovou.

Nové ateliéry a dílny představuje hlavní restaurátor Petr Špaček. „Napravo je ateliér takzvané špinavé práce, kde budou nějaké stroje, technické zařízení, je tam odsávání. Ateliér je vybavený optimální technikou, co se týče práce i hygieny práce.“

Ateliéry, dílny i sklady nového Centrálního depozitáře budou otevřené až do 16 hodin.

ČRo, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme