Věřící si během pouti na Radhošť připomenou i krajany z texaského Westu

Když v dubnu explodovala továrna na hnojiva v texaském Westu, pomyslně to otřáslo i s mnoha domácnostmi na Frenštátsku. Právě z Podbeskydí totiž řada vystěhovalců původně pochází. Mohutný výbuch továrny si tehdy vyžádal řadu lidských životů, zraněných i desítky poničených domů. Poutníci, kteří se dnes vydají na tradiční Cyrilometodějskou pouť na Radhošťi, mohou krajanům za oceánem pomoct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se objímají na mši za oběti výbuchu továrny v texaském městečku West | Zdroj: Reuters

„To je teta Nancy s manželem Johnem, pěstovali bavlnu a kukuřici,“ ukazuje rodinné fotografie Pavel Polanský z Frenštátu pod Radhoštěm.

Tehdy těsně po výbuchu prožil chvíle hrůzy. Doba, než teta zvedla telefon, se mu zdála neskutečně dlouhá. Nakonec byla v pořádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věřící z Frenštátu pomohou krajanům z texaského Westu. Podrobnosti zjišťovala Jana Jeckelová

„Říkala, že si nejdřív myslela, že udeřil blesk. Pak teprve vyšli ven, viděli tu záři a odhadli, že to je továrna na hnojiva,“ vzpomíná Pavel Polanský.

Na své známé za oceánem tehdy pomyslel i Drahomír Strnadel. O emigraci frenštátských rodáků se zajímá přes čtyřicet let.

„Jsem předsedou Muzejní a vlastivědné společnosti ve Frenštátě a předsedou Matice Radhošťské, tak určitě taky pomůžeme,“ říká Drahomír Strnadel.

Pomohli oni nám, teď pomůžeme my jim

Krajanům z Westu pomohou při tradiční Cyrilometodějské pouti na Radhošti. S tamní kaplí mají totiž hodně společného - pomohli, když se stavěla.

„Mají tam pamětní desku, která připomíná jejich finanční pomoc, tam my jim to teď po těch 115 letech můžeme vrátit,“ dodává Drahomír Strnadel.

Poutníci mohou vhodit peníze do kasiček během tří mší svatých. Třeba šestadvacetileté Lucii z Trojanovic se nápad zamlouvá.

„Je dobré myslet i na ty lidi, kteří jsou ne úplně blízko s námi v kontaktu, ale jsou i mnohem dál, a je třeba je takto podpořit,“ míní Lucie.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme