Věřící zaplnili katedrálu svatého Petra a Pavla v Brně. Bohoslužbou oslavili nového papeže

Ve stovkách českých katolických chrámů se dnes slavily děkovné bohoslužby za nového papeže Františka. Oficiálně se nového pontifikátu ujme toto úterý. Věřící dnes zcela zaplnili například katedrálu svatého Petra a Pavla v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Petra a Pavla stojí na brněnském Petrově už více než 800 let

Katedrála sv. Petra a Pavla stojí na brněnském Petrově už více než 800 let | Foto: Římskokatolická farnost u kostela sv. Petra a Pavla v Brně

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle kritizoval ve svém dnešním kázání zařazování osobnosti nového papeže do škatulek.

„Tam, kde je někdo zařazený do nějaké škatulky, tak se na něho vytáhne arzenál, který se vytahuje na ty, kteří jsou progresívní, konzervativní nebo vlevo,“ říká Cikrle.

Biskup tak vyzval věřící k jinému úhlu pohledu.

„Očekáváme, že bude mostem mezi námi věřícími a dokonce, že bude mezi mostem i mezi těmi, kteří věří jinak. Že bude mostem mezi všemi lidmi dobré vůle,“ vysvětluju Cikrle.

Přehrát

00:00 / 00:00

V katedrále natáčela redaktorka Gabriela Grmolcová.

Katedrálu svatého Petra a Pavla dnes zaplnila více než stovka věřících. Slavnostní atmosféru doplňoval průvod duchovních, papežská hymna a te deum – chvalozpěv.

„Každá nedělní bohoslužba je slavnostní, ale ta dnešní byla o to víc, že brněnský biskup Vojtěch Cikrle děkoval za nového papeže. Myslím si, že se všichni těšíme, co církvi přinese. Řekl, že si přeje, aby církev byla chudá pro chudé. Takže věříme, že to bude velký posun v nazírání a v celém našem dalším životě. Uvidíme,“ říká Martina Jandlová z Biskupství brněnského.

Papež František udělil věřícím ve Vatikánu první nedělní požehnání

Číst článek

„Já moc nečtu sdělovací prostředky, takže nevím, jaké jsou názory. Ale myslím si, že je to tak, jak to má být,“ říká jedna z přítomných po bohoslužbě o osobnosti nového papeže Františka.

„Média moc nesleduji, ale myslím si, že dnešní kázání bylo řečené dost pěkně a zajímavě,“ říká další z věřících.

Slavnostní a děkovná bohoslužba proběhne na brněnském Petrově ještě v úterý, kdy bude nový papež František oficiálně uveden do úřadu.

Papež František dává svým chováním příklad ostatním státníkům, říká historik Šebek

Číst článek

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme