Věřitelé zkrachovalých lázní Velichovky se peněz dočkají až na jaře nebo v létě příštího roku

Teprve na konci listopadu začne výběrové řízení na nového majitele zkrachovalých lázní Velichovky ve východních Čechách. Věřitelé se tak svých peněz dočkají zřejmě až na jaře nebo v létě příštího roku. Lázně mají tři měsíce po krachu dluhy téměř 80 milionů korun, hodnota areálu se odhaduje na více než 100 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Velichovky | Foto: Agentura CzechTourism

„Studená voda teče, ale teplá ne. Koupu se ve studené vodě, už tři neděle. Bojím se, v celém baráku ani noha, je to hrozný,“ popisovala ještě nedávno svoji situaci seniorka, která měla byt v domě sousedícím se zavřenou lázeňskou restaurací.

Teď už je situace jiná, Miloslava Halbichová se totiž přestěhovala do obecního bytu a na tváři se jí tak po mnoha týdnech objevil úsměv. „Jsem spokojená. Topí se tady, mám dobré sousedy, ochotné a hodné. Pomáhají mi, jak můžou. Takže já opravdu nemůžu naříkat,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud zkrachovalých lázní Velichovky i jejich věřitele se zajímal Václav Plecháček

V mnohem složitější situace je ale řada těch, kterým zkrachovalé lázně stále dluží. Patří mezi ně mimo jiné i samotná obec Velichovky. „Je tam zhruba 550 tisíc, které bychom měli dostat,“ říká nezávislý starosta Josef Karel.

On sám přitom už příliš nevěří tomu, že by se lázně znovu povedlo oživit. „Já to nevidím výhledově moc dobře, nechávám si těch 50 procent, že by se to mohlo rozeběhnout. Ale nevidím to moc dobře, mám z toho strach,“ přiznává starosta.

Hodnota areálu může být přes 100 milionů

O lázeňský komplex má aktuálně zájem desítka subjektů, a to jak z ČR, tak i ze zahraničí. Podle insolvenčního správce Davida Jánošíka je pravděpodobné, že se areál podaří prodat celý, záměry nového vlastníka si ale ani on netroufá odhadnout.

„Ti zájemci se mi nemusí se svými záměry svěřovat a věřitele většinou zajímá nejvyšší nabídnutá cena. Takže předpokládám, že bude dána přednost zájemci, který nabídne nejvyšší kupní cenu,“ myslí si insolvenční správce.

Lázně dluží asi 80 milionů korun. Hodnota rozsáhlého komplexu, který kromě lázeňských domů zahrnuje například i bytovku nebo čističku vody, je přitom o desítky milionů korun vyšší.

Masarykův dům v lázních Velichovky | Foto: obecvelichovky.cz

„Mnou provedené ocenění je 139 milionů korun. Předpokládám, že tržní ocenění to zřejmě mírně sníží z důvodu opatrnosti znalce. Nicméně myslím si pořád, že to bude přes 100 milionů,“ věří Jánošík.

Ti, kterým lázně dluží, by se tak o své peníze bát neměli. Jak ale upozorňuje insolvenční správce David Jánošík, peněz se dočkají až za několik měsíců.

„Výběrové řízení bude trvat nějakou dobu. Já osobně bych byl rád, kdybychom závěrečné vyhodnocení mohli provést do konce ledna příštího roku. Pak bude vybrán vítěz výběrového řízení, se kterým bude uzavřena kupní smlouva. Teprve po úhradě kupní ceny bude možné přistoupit k uspokojení věřitelů,“ popisuje proces Jánošík.

Pokud vše půjde bez problémů, mohlo by to podle něj být na jaře nebo v létě příštího roku.

Václav Plecháček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme