Vesnicí roku 2012 je Řepice na Strakonicku, obstála mezi 278 konkurenty

Letošní ročník soutěže Vesnice roku vyhrála obec Řepice na Strakonicku, u hodnotící komise obstála nejlépe ze 13 finalistů. O prvenství v soutěži letos bojovalo celkem 278 vesnic ze 13 krajů, vítěz byl vyhlášen dnes na Mezinárodním dětském folklorním festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina, Jižní Čechy | Foto: Tomáš Vodňanský

Starosta jihočeské Řepice Martin Vysoký byl výhrou zaskočen:

„Pocity jsou poměrně jednoznačně řečené, je to teda hrozný šok. Já jsem to opravdu nečekal, říkal jsem to už na pódiu. My jsme sem samozřejmě jeli s úmyslem důstojně reprezentovat jižní Čechy, ale když jsem tady viděl tu konkurenci, tak jsem se spíš považoval teda za outsidera než za favorita. Takže opravdu takovýhle šok, těch jsem v životě moc nezažil.“

Předsedou komise byl už tradičně starosta předchozího vítěze, tedy Karel Navrátil z Komně na Uherskohradišťsku. Vybrat vítěze podle něj nebylo lehké.

„Je to velice těžké, ano je to náročné. Ten týden je nesmírně náročný, protože musíme za týden objet celou republiku, vlastně všech třináct krajů. Každý den děláme dvě obce, což je čtyři hodiny být ve střehu a pak se ještě přemístit třeba 200 kilometrů do dalšího kraje, do další obce. Po této stránce je to velice náročné. Nakonec myslím, že se rozhodlo dobře, správně,“ vysvětlil.

Cílem soutěže Vesnice roku je snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitele a obyvatele, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale také rozvíjet místní tradice a zapojovat se do společenského života v obci.

První ročník se konal již v roce 1995, kdy ho vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 soutěž spolupořádá ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se k nim připojilo i ministerstvo zemědělství.

Loňským vítězem se stala slovácká obec Komňa. Místní jsou dodnes na získané ocenění hrdí.

„Tehdy to bylo ohromné, to nemělo chybu. A i to vyhodnocení, všecko bylo ohromné. Tak od té doby to jde tak pomalinku dál, co je potřeba spravit, pospravovat. Mlýn se koupil nový. Já jsem spokojená, já bych odtud nešla,“ vzpomíná rodačka Eva Mojžíšová.

Pavel Sedláček, Andrea Kratinová, Radiožurnál, krw, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme