Vestec u Prahy získal anticenu sdružení Otevřená společnost za ‚zavřenou‘ radnici

Když si do vyhledávače zadáte Vestec, nabídne vám na mapě nejmíň deset možností. Jen jeden z nich ale dostal anticenu za to, že má ‚zavřenou radnici‘. Tedy ne že by se na obecní úřad nedaleko hlavního města nedalo dostat, že by tam bylo zavřeno, ale pokud máte jiný názor než vedení obce, jsou vám zavřeny stránky radničních listů. A to přesto, že se takový časopis platí z peněz všech obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobráci z Vestce | Foto: Petr Jindra

Anticenu uděluje desátým rokem sdružení Otevřená společnost. Vestec u Prahy katapultovalo do čela žebříčku hned několik skutečností. Třeba lávka přes místní rybník.

„Starosta obce slíbil, že udělá stavební povolení na tu lávku a žádné stavební povolení nebylo. Obec to postavila načerno. Potom nakonec to dopadlo tak, že dostala pokutu pět tisíc. Napsal jsem článek, že bych chtěl, aby tu pokutu zaplatil někdo jiný – pochopitelně starosta – a ne všichni občané,“ řekl Otakar Janata, který je ve Vestci zastupitelem za ODS.

Zdá se, že si se současným starostou Tiborem Švecem, který je z TOP 09, prostě „nesedli“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Kološe o o anticeně pro Vestec ve Večerním Radiožurnálu

„Problémy začaly tím, že v našich Vesteckých listech jsme od tohoto přispěvatele měli spoustu příspěvků v rámci řešení sousedských sporů, a to se nám nelíbilo,“ uvedl starosta.

Dodal, že radnice přestala texty zastupitele Otakara Janaty vydávat. Janata a spolu s ním i sdružení Otevřená společnost ale tvrdí, že o žádné sousedské spory ve skutečnosti nejde.

„Obec se v minulých letech zvětšila zhruba sedmkrát a starostou se stal člověk, který jako člen developerské společnosti postavil zhruba třetinu nových bytů v obci. Právě v tomto volebním období se pořizuje nový územní plán obce a místostarostou této obce je po mnoha letech zastupitelka, která si před lety koupila v katastru obce pole a během své místostarostkovské funkce z něj změnou územního plánu udělala stavební pozemky,“ vysvětlil Otakar Janata.

Starosta Tibor Švec k tomu dodává, že vše bylo řádně projednáno na veřejných zastupitelstvech a také zveřejněno. Anticena Zavřeno, kterou radnice pod jeho vedením získala, ho osobně sice mrzí, na druhé straně proti Otevřené společnosti, která anticenu uděluje, má výhrady.

„Nikdy nám nezaslali žádost o vyjádření. Oni rozhodnou a pak už se nemáte možnost vyjadřovat,“ uvedl Tibor Švec.

Petr Kološ, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme