Veterinářka měla ve službách policie léčit psy v útulku. Jejím kolegům to vadí

Z plánu ostravských strážníků zaměstnat kvůli psímu útulku vlastní veterinářku se stal vážný spor. Do Ostravy ho se šéfem městských policistů přijel řešit i prezident veterinární komory. Argumenty na obou stranách už vytahují i právníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

útulek - Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

„Když sem někdo přijde na návštěvu, a ještě tady nebyl, tak se vždycky diví, jak je to obrovské, jak je to velké, co to vlastně je 130 nebo 135 psů,“ ukazuje své svěřence vedoucí ostravského městského útulku Jaroslav Somerlík.

Už za měsíc měli psi mít vlastní doktorku. Mezi veterináři však zpráva způsobila poprask.

„Jestliže bude ten zaměstnanec policie, ta není orgán, který by byl určený ve své podstatě k ochraně zvířátek, ale pro to, aby se choval racionálně a ekonomicky. A ten veterinář má jiné úkoly, ten zas chrání ta zvířata,“ vysvětluje prezident veterinární komory Jan Bernady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Iva Havlíčková

Ostravská zvěrolékařka by kolegům svým způsobem vypálila rybník. Policie chtěla, aby psy čipovala, léčila je, a to vše by stálo méně peněz než u privátních veterinářů.

„Začíná ekonomicky přituhovat, tak z toho začínají být všichni nervózní a každý hlídá tu svoji oblast,“ připouští ostravský veterinář Vítězslav Raška.

Ostrava přitom chtěla být průkopníkem, nikde jinde vlastní veterinářku městská policie nemá. „Určitě mě to překvapilo, protože jsme nepředpokládali, že bude takový odpor ze strany místních veterinárních lékařů tady v Ostravě, ale chtěli jsme zabezpečit pejskům lepší úroveň,“ hájí své plány ředitel městské policie Zdeněk Harazim. A také má co dělat, aby ochránil veterinářku, kterou teď její kolegové kritizují.

Veterinářka Eva Matějová s médii moc mluvit nechce. „Každopádně od té setrvávající nabídky neodstoupím,“ řekla Českému rozhlasu. O rozruchu, který téma vzbudilo, řekla, že je nepříjemný, ale víc to komentovat nechtěla.

V kauze jde zřejmě o peníze. Prezident veterinární komory však zmiňuje i další důvod. Jako městská zvěrolékařka by podle něj jeho kolegyně porušila celou plejádou předpisů.

„Ona pro to město jako takové léčit nemůže. Pokud by léčila, potom se vystavuje riziku překročení legislativních rámců, čili ona by teoreticky neměla správně dostat léky na tuhle činnost pro město,“ říká prezident Bernardy.

Ostravští psi zatím veterinářku nemají, zato už stihli zaměstnat dva právníky, kteří zastupují znesvářené strany.

Městkou policii zastupuje advokát Radek Ondruš. „Co je hlavní, že o zvířátka bude staráno celou pracovní dobu, bude zajištěna nepřetržitá veterinární péče,“ podotkl.

Jak to nakonec bude, zatím není jasné. Podle představ komory by totiž městská veterinářka měla dost svázané ruce. Psovi by třeba mohla poskytnout akutní první pomoc, ale pak by měla čekat, až přijede kolega, privátní veterinář.

Podle právníka Ondruše by vše vyřešila změna zákona o veterinární péči.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme