Větší orientace na pojištěnce a čínská medicína, plánují Lázně Bohdaneč svou budoucnost

Lázně Bohdaneč se chtějí zaměřit především na péči o pacienty, které k nim pošle pojišťovna. Uvedl to ředitel lázní Jiří Vitík. Lázně se, jako řada dalších v České republice, v posledních zhruba dvou letech potýkaly s existenčními problémy – kvůli přísnějším kritériím pojišťoven k nim jezdilo méně lidí. Teď počty pojištěnců opět začaly stoupat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavilon Gočár v Léčebných lazních Bohdaneč | Foto: Lukáš Peška

„V roce 2012 i v předchozích letech byl podíl pojištěnců okolo 65, maximálně 70 procent, dnes aktuálně dosahuje výše 84 procent. My na to konto i tlumíme obchodní aktivity, které se týkají samoplátců, protože se chceme především věnovat pojištencům,“ říká Jiří Vitík.

Podle něj lázním pomohla letošní výhodnější úhradová vyhláška, která počítá s vyššími platbami za pojištěnce, a také kompenzace za zrušené regulační poplatky. „Zdravotní pojišťovny toto v letošním roce kompenzují,“ dodává Vitík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Lázních Bohdaneč se zajímala redaktorka Iveta Záleská

Lázně čeká v blízké budoucnosti ještě jedna významná změna. Dohodly se s královéhradeckou fakultní nemocnicí, která plánuje v Hradci vybudovat kliniku čínské medicíny a v Lázních Bohdaneč si chce projekt ověřit.

„Už máme víceméně dohodu s čínskou stranou, jak by to mělo být. To znamená, že oni nám sem budou posílat čínské profesory z univerzity v Číně, kteří tady budou rotovat,“ říká ředitel fakultní nemocnice Roman Prymula.

Péči čínských lékařů budou využívat nejen lázeňští pacienti, ale v ambulancích by se mohli léčit třeba i lidé s rakovinou. Pro některé z nich by mohla být východní medicína vhodnější.

„Ne že bychom byli schopní onkologické pacienty vyléčit, ale budeme schopní mírnit projevy různé biologické a cytostatické léčby,“ dodává Prymula. Pacientům by mohla čínská medicína ulevit třeba od nutkání ke zvracení nebo od bolesti.

Ředitel lázní Jiří Vitík věří, že unikání projekt přiláká nové klienty. „Tato služba bude na mnohem vyšší odborné úrovni než ta, která se na některých pracovištích v České republice už poskytuje – tím, že bude odborně garantována fakultní nemocnicí Hradec Králové a resortem zdravotnictví, a bude garantována i odborníky z Čínské lidové republiky,“ doplňuje Vitík.

Lékaři by mohli první pacienty v centru čínské medicíny ošetřit už v polovině příštího roku.

kov, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme